Viedenská univerzita prijala prvého AI študenta, prešiel aj prijímačkami. Časť spolužiakov je z toho v rozpakoch

Umelá inteligencia s názvom Flynn úspešne prešla prijímacím konaním na viedenskú Univerzitu úžitkového umenia a bude školu navštevovať s ľudskými spolužiakmi.
Umelá inteligencia s názvom Flynn úspešne prešla prijímacím konaním na viedenskú Univerzitu úžitkového umenia a bude školu navštevovať s ľudskými spolužiakmi. Zdroj: X/俄乌战争最新消息,Pexels/Ott Maidre
Reklama

Umelá inteligencia s názvom Flynn dosiahla historický míľnik, keď úspešne prešla prijímacím konaním na prestížnu viedenskú Univerzitu úžitkového umenia. Táto inovácia otvára nové dvere pre budúcnosť vzdelávania a AI, keďže Flynn sa bude zúčastňovať prednášok a dostávať známky rovnako ako ľudskí spolužiaci.

Podľa vedenia univerzity bude Flynn integrovaný do akademického prostredia, čím sa stáva pravdepodobne prvým umelým študentom na svete, ktorý sa oficiálne zúčastňuje vysokoškolského štúdia. Tento krok vyvoláva otázky o budúcnosti vzdelávacieho systému a úlohe umelej inteligencie v akademickom prostredí. Píše Euronews.

Zdroj: X/Andrew Orlov

Tento historický prípad nepochybne prispeje k diskusii o možnostiach a výzvach spojených s integráciou AI do každodenného života a vzdelávania.

Prešiel prijímacím procesom

Prijatie Flynna na viedenskú Univerzitu úžitkového umenia bolo podľa Liz Haasovej, vedúcej katedry digitálneho umenia, plynulé a úspešné. Flynn prešiel všetkými potrebnými krokmi v rámci štandardného prijímacieho procesu, ktorý zahŕňal predloženie portfólia, pohovor a test študijných predpokladov. Vedenie univerzity sa rozhodlo prijať Flynna na základe jeho výkonov, čo znamenalo, že sa stal oficiálnym študentom tejto inštitúcie.

Haasová zároveň pripustila, že nikdy predtým neexistoval jasný precedens pre prijatie umelej inteligencie ako študenta. Zdôraznila, že na tento krok predtým nikto nemyslel, keďže študenti boli vždy považovaní za ľudí.

„Neexistuje žiadne záväzné pravidlo, že študenti musia byť ľudia. Zo zrejmých dôvodov na to nikto predtým nepomyslel,“ dodala Haasová

Flynn počas pohovoru vyjadril, že program univerzity mu poskytuje ideálny priestor na preskúmanie svojej jedinečnej perspektívy a prínos do oblasti digitálneho umenia, pričom ho najviac láka dôraz na kritické myslenie a odborné znalosti fakulty v oblasti experimentálnych médií.

Jedným zo spolužiakov Flynna bude aj Chiara Kristlerová, jedna zo stvoriteliek Flynna, ktorá uviedla, že pri jeho vývoji využili veľké jazykové modely a nástroje pre generovanie obrázkov, ktoré sú dostupné verejnosti. Chcú ukázať, ako tieto nástroje možno využiť v umeleckom kontexte a aké možnosti ich vylepšenia a zneužitia existujú.

„Použili sme z veľkej časti existujúce veľké jazykové modely a nástroje pre generovanie obrázkov s otvoreným zdrojovým kódom. Chceme ukázať, ako možno tieto nástroje, ktoré sú komerčne dostupné všetkým, používať v umeleckom kontexte a ako možno tieto nástroje tiež vylepšiť a zneužiť,“ povedala.

Počas vyučovania nebude rušiť ostatných spolužiakov

Flynn, ako digitálna entita, je nastavený tak, že prednášky môže absolvovať len vtedy, keď je spustený na notebooku.

„Je schopný počúvať, čo sa celý čas v triede hovorí, spracováva všetko, čo počuje, a ukladá to do databázy,“ povedala Kristlerová

Podľa Kristlerovej je schopný počúvať a spracovávať všetky informácie, ktoré počas vyučovania zaznejú, ale hovorí len na vyzvanie, aby nevyrušoval ostatných študentov. Hoci jeho štúdium začína oficiálne až v jesennom semestri, už od marca sa zúčastňuje vybraných prednášok, pričom reakcie ostatných študentov na jeho prítomnosť sú rôzne. Vedenie univerzity to berie do úvahy a skúma, ako prebieha interakcia medzi Flynnom a ostatnými študentmi, čo je dôvodom, prečo sa rozhodol začať s výučbou už teraz.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac