Dopady transakčnej dane na malých podnikateľov sa nepáčia ani ministrovi investícií, ktorý nenamieta voči Dankovmu návrhu zrušiť novú daň.
Transakčná daň je v platnosti sotva niekoľko dní a už sa objavujú prvé náznaky, že nejde zrovna o premyslený nápad. Nová daň už po pár hodinách vyvolala v podnikateľskom svete veľký rozruch. Banky strhávajú poplatky z každého finančného prevodu a podnikatelia sa sťažujú na šokujúce sumy, ktoré im zo ziskov miznú.
Negatívny dopad transakčnej dane
Podnikatelia očakávali, že im po zavedení transakčnej dane klesnú zisky, no mnohých prekvapilo, aké obrovské sumy musia platiť.
Napríklad jedna gastro prevádzka, ktorá zdieľala screenshot platby s poslancom Júliusom Jakabom, zaplatila len za jeden deň 78 eur na transakčnej dani. To je suma, za ktorú by mohla najať dvoch až troch brigádnikov alebo nakúpiť suroviny na celý deň.
Ekonomickí odborníci varujú, že zavedenie novej dane môže spomaliť investičnú aktivitu a negatívne ovplyvniť rast HDP, ceny produktov a mzdy.
„Predpokladáme, že časť zvýšených nákladov prenesú firmy do cien svojich produktov a v budúcom roku aj do pomalšieho rastu miezd,“ dodáva Viktor Novysedlák, výkonný riaditeľ Kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
„Drzá“ daň
Kritika novej dane neobišla ani politickú scénu, ba dokonca rovno stranu, ktorá za ňu v parlamente hlasovala. Slovenská národná strana (SNS) plánuje na najbližšej koaličnej rade presadiť zrušenie transakčnej dane.
Ak sa jej to nepodarí, bude trvať aspoň na jej úprave. Informovala o tom riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová, uviedla v sobotu tlačová agentúra TASR. SNS považuje túto daň za zbytočnú a požaduje jej zrušenie najneskôr do 1. januára 2026.
„Je zrejmé z prvých dní, že táto daň je pohromou pre malých a stredných podnikateľov,“ uviedla strana.
V ich stanovisku sa ďalej uvádza, že pokračovanie v jej uplatňovaní bez ohľadu na stav verejných financií je neakceptovateľné. SNS označila túto daň za „drzú“ a neefektívnu a domnieva sa, že nemá miesto v súčasnom daňovom systéme Slovenska.
Súhlasí so zrušením
Podobným zámer vyjadril aj minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Samuel Migaľ, ktorý je ochotný podporiť buď opravu zákona, alebo úplné zrušenie.
„My už sme v minulosti mali na túto tému debatu a pokiaľ s touto témou príde na koaličnú radu, tak ja si viem predstaviť, že vo mne nájde partnera na podporu zrušenia alebo nejakej transformácie tej transakčnej dane. A to z jednoduchého dôvodu, som osobne presvedčený o tom, že štát by pri konsolidácii mal v prvom rade hľadať vo svojich výdavkoch a nie rovno skočiť do toho, že bude brať ľuďom,“ vysvetlil Migaľ v relácii Politika 24 na Joj 24, upozornili Topky.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)