Slovensku vládli 12 rokov, nedostavali diaľnice a neprijali žiadne reformy. Populisti zo Smeru chcú vyhrať ďalšie voľby

Reklama
Zdroj: Facebook/Robert Kaliňák, Robert Fico, Ľuboš Blaha, SMER - SSD, Koláž: istream.sk

SMER–SD tvrdí, že v prvom rade zastupuje slabších a ohrozených, v politickom súboji presadzuje stabilitu a pokoj a v neposlednom rade buduje úspešné Slovensko. Smer však nie je žiadnou novou politickou stranou, v minulosti Slovensku vládol dvanásť rokov. Nie je ho už dosť? Dokáže krajine ešte niečo ponúknuť?

Smer vznikol s cieľom budovať úspešné Slovensko. Jej predstavitelia uvádzajú, že za každých okolností presadzovala takú politiku, ktorá bola v prospech ľudí, čo sa má odzrkadliť na zvyšovaní platov, lepšej dostupnosti zamestnania či na službách štátu. Hnutie podľa svojej oficiálnej stránky zásadným spôsobom zlepšilo ekonomiku Slovenska. Nejde však o novozaloženú politickú stranu, práve naopak, Smer je ostrieľanou taktovkou, meradlom úspešnosti preto už nie je samotná strana, ale ľudia v nej pôsobiaci. Z toho dôvodu jej predstavitelia tvrdia, že strana Smer ani v budúcnosti neplánuje nič meniť. Jej spôsob vládnutia teda Slovensko veľmi dobre pozná.

V rokoch 2003 až 2005 sa Smer stal jediným reprezentantom európskeho sociálnodemokratického prúdu na Slovensku, a preto zmenil svoj názov na Smer – Sociálna demokracia. K tomuto kroku došlo po integrácii viacerých vtedajších strán, konkrétne Strany demokratickej ľavice (SDĽ), Sociálnodemokratickej strany Slovenska (SDSS) a Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA). Súčasná dominantná strana si tak drží svoju pozíciu od roku 2004, zaregistrovaná bola 8. novembra 1999 a jej predsedom naprieč celou svojou históriou bol a je Robert Fico.

Fico a jeho „už nebudem v politike“

Do politiky vstúpil v roku 1987 pod krídlami Komunistickej strany Slovenska. V roku 1992 bol zvolený za poslanca Národnej rady. Fico získal v roku 1998 v parlamentných voľbách ako poslanec strany SDĽ najvyšší počet referenčných hlasov. Najpopulárnejší politik Slovenska sa však časom nestal ani generálnym prokurátorom, ani šéfom Ústavného súdu a ani prezidentom.

Fico už ako radový poslanec kritizoval vtedajšiu vládnu koalíciu a takisto aj opozíciu. Toto počínanie mu získalo veľkú popularitu a ukázalo sa ako úspešná politická taktika.

V roku 1999 založil stranu Smer, ktorá mala byť alternatívou vtedajšej vládnej koalície aj opozície. Strana od roku 2006 s výnimkou predčasných volieb v roku 2020 vyhráva parlamentné voľby na Slovensku.

V roku 2014 sa Fico uchádzal o post prezidenta Slovenskej republiky, vo voľbe však neuspel. Ako však sám tvrdil, rok 2014 mal byť rokom, kedy sa už v politike nemal angažovať. Od tohto momentu bolo počuť daný výrok z úst Roberta Fica viackrát. Okrem iného sme od neho počuli aj to, že si do parlamentu nikdy nesadne ako opozičný poslanec. Ani to trojnásobný premiér nedodržal.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie