Hrady, zámky, ale aj jaskyne dopomohli k tomu, aby sa z rozprávkových príbehov stali legendárne umelecké diela. Týchto päť slovenských lokalít privítalo zvučné herecké a režisérske mená a dnes si miesta slávnych záberov môžete pozrieť na vlastné oči.
Oravský hrad
V priestoroch Oravského hradu sa filmové štáby pohybujú už od roku 1921, kedy sa tu natáčali scény z nemeckého hororu Nosferatu – symfónia hrôzy. Hrad sa objavil aj v historicko-dobrodružnom filme Vivat Beňovský! (1975), aj keď v tieni Hradu Beckov.
Kráľ Drozdia brada (1984) a Sokoliar Tomáš (2000) sú tými najznámejšími rozprávkami, ústredné scény sa točili vo vonkajších i vnútorných priestoroch. Z rozprávkových snímok sa najmä exteriér hradu blysol v Princeznej a Bedárovi (1997), v pokračovaní Dračieho srdca (2000) a na autentické hradné kulisy stavili aj tvorcovia Rozprávky rozprávok (1991). Natáčala sa tu aj Láska na vlásku (2014) a naposledy bol hrad pre verejnosť zatvorený na jar 2023 kvôli natáčaniu rozprávky Tri groše.
V rozprávkach sa najčastejšie objavuje ikonický Rytiersky sál.
Bojnický zámok
Dobový interiér Bojnického zámku sem prilákal talianskych filmárov s rozprávkou Fantaghiro II. (1992), ktorá mala na Slovensku svojho času skalných divákov. Scény v kráľovských záhradách v rozprávke Šialene smutná princezná (1968) vznikali práve v exteriéri Bojnického zámku, pričom ten v deji predstavoval zámok kráľa Dobromysla.
Zo slovenskej tvorby možno spomenúť rozprávku Pán a hvezdár (1959) a O ľuďoch a čarodejníkoch (1999), v ktorých sa zámok objavoval nielen v pozadí. Jeho veľkorysé priestory využili aj tvorcovia novodobých rozprávok ako Johankino tajomstvo (2015) a točila sa tu aj slovenská rozprávka O liečivej vode (2020), v ktorej vynikol tiež Smolenický zámok.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)