Mimoriadna situácia v spojitosti s pandémiou COVID-19 na Slovensku skončila. Počet infikovaných ľudí však stúpa, keďže sa objavili nové, nákazlivejšie varianty omikronu. Ide o predzvesť ďalšej epidemickej vlny?
Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19, ktorá bola vyhlásená vládou v marci 2020, sa skončila 15. septembra 2023, počet nakazených napriek tomu naďalej stúpa. Momentálne sa v nemocniciach nachádza až 82 pacientov. Blíži sa tak ďalšia vlna koronavírusu, ktorú spôsobí nový variant.
„Keďže sa objavil nový subvariant variantu omikron (EG.5 zvaný aj Eris), ktorý je zasa o niečo infekčnejší a dokáže infikovať aj ľudí, ktorí prekonali infekciu predošlými subvariantmi, je pred nami ďalšia epidemická vlna,“ hovorí pre Denník N infektológ Peter Sabaka, ktorý pracuje v bratislavskej nemocnici na Kramároch.
Na základe väčšiny pozitívnych vzoriek sa na Slovensku vyskytujú varianty omikronu XBB a XBB.1.5. Podľa WHO však podiel subvariantov XBB klesá a stúpa variant EG.5, ku ktorému sa pripojil i nový variant BA.2.86. Molekulárny biológ a genetik Tomáš Szemes uisťuje verejnosť, že žiadny z menovaných variantov v súčasnosti nespôsobuje obavy. Z toho dôvodu nie je nutné zaviesť celoplošné opatrenia, uvádza pre Denník N hlavný hygienik Ján Mikas.
Príchod jesennej vlny
Jesennú epidemickú vlnu pravdepodobne zapríčiní návrat ľudí z dovolenkových zahraničných destinácií, ako aj nástup detí do škôl, píše SME. Školám nateraz plošné zatváranie nehrozí, zatvárať sa budú iba niektoré, v prípade, ak bude chýbať viac ako 20 % z celkového počtu žiakov.
Podľa lekára Sabaku by k rýchlemu rastu infikovaných ľudí malo dôjsť na prelome septembra a októbra, informujú TV Noviny. Vzostup nových prípadov zasiahne najmä infekčné oddelenia. Izolácia však nebude potrebná, a to ani pre ľudí s pozitívnym testom. Mikas odporúča dôkladne dodržiavať pokyny lekárov a v uzavretých miestnostiach nosiť respirátor.
Očkovanie piatou dávkou
V priebehu budúceho týždňa by na Slovensko mali doraziť vakcíny určené na aktuálny variant covidu. Pri očkovaní budú uprednostnené ohrozené skupiny ľudí, bližšie informácie k piatej dávke však ministerstvo zdravotníctva poskytne až nasledujúce dni.
Podľa hygienikov sú vakcíny vhodné najmä pre ľudí nad 60 rokov, seniorov žijúcich v domove dôchodcov, ľudí s obezitou a pre pacientov so závažnými ochoreniami, poruchami alebo s oslabenou imunitou. Piata dávka sa odporúča i tehotným ženám, zdravotníkom a pracovníkom v zariadeniach dlhodobej starostlivosti.
Situácia v zahraničí
Ako informuje Denník N, Spojené štáty patria ku krajinám, v ktorých posledné týždne hlásia v súvislosti s covidom nárast hospitalizácií. Podobne rastie počet prípadov a úmrtí i v Taliansku. WHO upozorňuje aj na nárast úmrtí na Blízkom východe a v Ázii.
Svetovú zdravotnícku organizáciu znepokojuje i fakt, že krajiny prestali zbierať aj zverejňovať údaje v súvislosti s koronavírusom. Podľa WHO publikuje počty mŕtvych na COVID-19 už iba 43 krajín sveta, z toho len 20 štátov počty hospitalizovaných.
Cestovanie do zahraničia je v súčasnosti pre Slovákov neobmedzené, väčšina krajín však turistom naďalej odporúča používať rúško. Jednou z mála výnimiek, ktorá len donedávna vyžadovala pred cestou negatívny test, bola Čína. Čínska ambasáda v Bratislave informovala, že povinné testovanie pred odletom sa koncom augusta zrušilo.