Na Záhorí sa odohráva ekologická aj komunikačná kríza. Po prepuknutí slintačky a krívačky v Plaveckom Štvrtku sa začali zakopávať tisíce usmrtených zvierat. Miestni hlásia zápach, obavy o podzemné vody a nedostatočnú informovanosť. Starostovia žiadajú lepšiu koordináciu, no rezort tvrdí, že všetko prebieha bezpečne a transparentne. Obce však zaskočilo, že o pochovávaní sa dozvedeli až v deň, keď už konvoje s kadávermi dorazili.
Na Záhorí prepukol rozruch po tom, čo sa vo štvrtok (3. 4.) začalo s pochovávaním uhynutého dobytka z farmy v Plaveckom Štvrtku. Dôvodom je šíriaca sa nákaza slintačky a krívačky, ktorá si vyžiadala likvidáciu tisícov zvierat.
Zakopávanie mŕtveho dobytka vyvolalo paniku a zápach
Miestni obyvatelia spozorovali príchod kontajnerových áut už v stredu (2.4 .) a poukazujú na šíriaci sa zápach aj možné riziko kontaminácie podzemných vôd. Oficiálne sa však podľa krízového riadenia začalo s navážaním až vo štvrtok, píše portál tvnoviny.sk.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) uisťuje, že ide o bezpečný a kontrolovaný proces. Tvrdí, že všetky postupy sú pod dohľadom odborníkov a dezinfekcia vozidiel je dôsledná. Pripomína tiež, že výber lokality vo vojenskom priestore medzi obcami Studienka a Veľké Leváre prešiel všetkými potrebnými hydrogeologickými prieskumami a pôda je nepriepustná.
V Plaveckom Štvrtku bolo identifikované už piate ohnisko tejto nákazy na Slovensku. Na farme sa nachádzalo viac ako 3500 kusov hovädzieho dobytka. Telo zvierat bez viditeľných príznakov choroby sú odvážané na zakopanie do lokality Nivky vo vojenskom obvode. Naopak, tie s príznakmi putujú po usmrtení do kafilérie v Žiline. Celý proces likvidácie by mal byť ukončený v priebehu budúceho týždňa.
Starostovia bijú na poplach
Obce v okolí však ostali prekvapené z nedostatočnej komunikácie. Starostovia uviedli, že o pochovávaní mŕtvych zvierat sa dozvedeli len vo štvrtok, hoci vozidlá boli v teréne už deň predtým. Podľa starostu Veľkých Levár Richarda Nimscha sa kompetentní mali ozvať už začiatkom týždňa.
„Malo sa komunikovať už od pondelka, kedy začali byť realizované hydrogeologické prieskumy,“ povedal Nimsch pre TV Markízu.
Starosta obce Závod, Radomír Ševeček, poukázal na fakt, že neexistuje jasný plán pravidelného monitoringu vody, hoci rozklad tiel môže trvať celé mesiace.
„Žiadali sme, aby tu bol robený pravidelný monitoring vody, tie zvieratá sa budú rozkladať mesiace,“ povedal Ševeček, píše denník SME.
Ministerstvo zdravotníctva má podľa kompetentných zabezpečiť kontrolu kvality podzemných vôd, avšak intervaly ani konkrétny harmonogram zatiaľ nie sú známe.
Aj napriek uisteniam vlády vydali viaceré obce spoločné vyhlásenie, v ktorom deklarujú pochopenie pre mimoriadnu situáciu, no zároveň vyzývajú na zlepšenie komunikácie. Ervin Erdélyi zo sekcie krízového riadenia uviedol, že manipulačné práce nemohli začať skôr, pretože chýbali potrebné povolenia a armáda vstup do lokality dočasne zakázala.
Zápach z rozkladajúcich sa tiel bol vo štvrtok citeľný aj v obci Veľké Leváre, kam už od rána prichádzali konvoje hasičských vozidiel s uzavretými kontajnermi. Tie boli sprevádzané políciou a dezinfekcia každého vozidla trvala približne 40 minút.
Podľa Hasičského a záchranného zboru boli technológie a personál, ktorí sa podieľali na dekontaminácii fariem na juhu Slovenska, presunutí do oblasti Plaveckého Štvrtku. Ak všetko pôjde podľa plánu, farma by mohla byť kompletne dekontaminovaná už začiatkom budúceho týždňa.
Vzhľadom na extrémnu psychickú záťaž, ktorej čelia zamestnanci farmy i likvidačných tímov, sa do celého procesu zapájajú aj psychológovia. Kompetentní tak čelia nielen environmentálnej, ale aj krízovej komunikačnej výzve, ktorá vzbudzuje nedôveru medzi obyvateľmi dotknutých obcí.