fbpx

Odpad z kávy robí betón pevnejším o 30 percent

Zdroj: freepik/KamranAydinov

Tepelne upravené kávové usadeniny dokážu pri betóne zvýšiť jeho pevnosť v tlaku až o 30 percent, uvádza štúdia zverejnená v časopise Journal of Cleaner Production, informuje TASR podľa správ servera Live Science a stanice BBC.

Denne sa na svete spotrebujú približne dve miliardy šálok kávy, uvádza britský kávový cech British Coffee Association. Pomleté usadeniny použité na jej výrobu potom vo väčšine prípadov putujú na skládky odpadu, kde sa z nich uvoľňuje metán, skleníkový plyn až 21-násobne silnejší ako oxid uhličitý. Tímu austrálskych vedcov sa podarilo objaviť spôsob, ako aspoň časť použitých usadenín recyklovať a zabrániť tak produkcii ďalších skleníkových plynov.

Bežný betón tvorí cement, voda, piesok a hrubý materiál, napríklad štrk – všetko použité v presne určenom pomere v závislosti od účelu, na ktorý má betón poslúžiť.

Pomleté kávové usadeniny by mohli na stavbách nahradiť časť piesku používaných na výrobu betónu. Ten sa často ťaží z jazier, riek, či oceánov a znížením jeho spotreby by sa znížil vplyv stavebného priemyslu na životné prostredie.

Výskum však ukázal, že použitie surových kávových usadenín by malo presne opačný efekt a kvalita betónu by utrpela. Dôvodom sú chemické reakcie prebiehajúce pri hydrolýze betónu a plyny, ktoré počas nich vznikajú. Kávové usadeniny je preto potrebné vhodne upraviť, slúži na to proces zvaný pyrolýza.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie