Na sociálnej sieti TikTok sa v poslednom čase objavujú čoraz nebezpečnejšie výzvy, ktoré ohrozujú jej najmladších používateľov. 9-ročný Jack Mason takmer zomrel po tom, čo sa zapojil do piercingovej výzvy ,,Magnet Ball Challenge“.
Ide o novú tiktokovú výzvu, o ktorú sa pokúšalo aj 9-ročné dieťa. Ako vysvetľuje BBC, jej cieľom je vložiť si do úst malé guličky z magnetu, aby vytvorili dojem prepichnutého jazyka. Pre deti guličky zohrávajú rolu piercingu, preto je táto výzva na sociálnych sieťach známa aj ako #PiercingChallenge. Podľa STV News videá označené s týmto hashtagom majú už vyše 353 miliónov videní.
💐sending healing vibes to one of our P5 pupils – Jack , he’s had serious life changing surgery due to a Tik Tok challenge involving magnets . His mum has asked for his story to be shared to prevent this happening to another family please RT https://t.co/Yd3BEi8n9X pic.twitter.com/OZWl5t8BdA
— BorestoneParents (@BorestoneParent) September 14, 2021
Jackovi sa však tiktoková výzva vymkla spod kontroly, strieborné guličky totiž omylom prehltol a takmer na to doplatil životom. Do miestnej škótskej nemocnice ho prijali v momente, keď začal pociťovať žalúdočné kŕče a nevoľnosť. Zdravotnícky personál na základe röntgenových snímok posúdil, že približne šesť guličiek sa mu pomocou magnetu spojilo v tele a následne zablokovalo črevá, informuje STV News.
„Lekári mi vysvetlili, že škody, ktoré tieto magnetické guličky môžu spôsobiť, môžu byť také extrémne, že ich Jack nemusí prežiť. Potom som musela podpísať súhlas o vykonaní operácie s vedomím, že sa môže stať čokoľvek,“ uviedla pre médiá chlapcova matka Carolann McGeochová.
Chirurgovia v Glasgowe boli nútení školákovi odobrať časť tenkého čreva a až 30 centimetrov hrubého čreva, aby sa vôbec dostali k zaseknutým guličkám. Počas 4-hodinového zákroku chlapcovi museli odstrániť aj slepé črevo, informuje The Independent. Po ôsmich dňoch bol Jack z nemocnice prepustený.
Zdravotníci žiadajú rodičov, aby nekupovali deťom magnetické hračky
Britská Národná zdravotná služba už v minulosti upozorňovala na to, že kvôli šialeným výzvam na sociálnych sieťach a nerozvážnym činom maloletých neustále rastie počet hospitalizácií. Za posledné tri roky potrebovalo po prehltnutí magnetov urgentnú operáciu až 65 detí, píše BBC. Zdravotníci tak naďalej žiadajú o zákaz používania kovových predmetov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)