Nemí svedkovia drsnej histórie. Poznáte tieto krásne SLOVENSKÉ HRADY? Možno ste o nich nepočuli

Zdroj: slovakia.travel/
Reklama

Slovensko je krajina plná hradov a zrúcanín, ktoré svedčia o bohatej histórii tohto územia. Väčšina turistov vyhľadáva najmä naše dobre prístupné „vlajkové“ pevnosti ako Hrad Devín, Spišský či Oravský hrad, no nemenej zaujímavé sú aj tie tajomnejšie, ukryté hlboko v horách či týčiace sa ponad pavučiny lúčnych chodníkov.

Liptovský hrad – najvyššie položená zrúcanina

Liptovský hrad, ktorý sa nachádza v Chočských vrchoch vo výške 993 m n. m., patrí medzi najvyššie položené hradné ruiny v Európe. V minulosti bol významným opevnením, no dnes z neho zostalo už len hradisko. Výstup na hrad vedie z obcí Kalameny a Lúčky a ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Priamo na mieste sa nachádza archeologická expozícia, kde sa môžete dozvedieť viac o histórii hradu. Okolie ponúka množstvo ďalších atrakcií, ako sú jaskyne, bikeparky, aquaparky či jazero Liptovská Mara.

Zdroj: slovakia.travel

Turniansky hrad – povesť o žiarlivej panej

Na východe Slovenska sa nad obcou Turňa nad Bodvou vypína Turniansky hrad, ktorý v 17. storočí obsadili Turci. S touto zrúcaninou je spojená legenda o hradnej panej, ktorá zo žiarlivosti zavraždila mladého šľachtica. Údajne sa jej duch stále prechádza po ruinách hradu.

Hrad je viditeľný už z diaľky a jeho okolie je známe výskytom vzácnej rastliny rumenice turnianskej. Výlet na hrad môžete spojiť s návštevou Jasovskej či Krásnohorskej jaskyne alebo Zádielskej tiesňavy.

Zdroj: slovakia.travel

Hrad Šomoška – trón čadičového brala

Jeden z najfotogenickejších hradov na Slovensku sa týči na čadičovom brale na hranici s Maďarskom v okrese Lučenec. Bol postavený z miestneho čadiča a jeho okolím prechádza náučný chodník vedúci k unikátnemu čiernemu kamennému vodopádu a „kamennému moru“.

Patrí do sústavy protitureckých pevností a je súčasťou Novohradského geoparku. V blízkosti sa nachádza aj historické mesto Fiľakovo.

Zdroj: slovakia.travel

Hrad Tematín – strážca uhorských hraníc

Tematínsky hrad, rozprestierajúci sa v považskej pahorkatine, mal kedysi dôležitú strážnu a signalizačnú úlohu. Bol v spojení s Čachtickým a Beckovským hradom, pričom z nich bolo možné navzájom komunikovať svetelnými signálmi.

Hrad chátra už od roku 1710 a cesta k nemu vedie z rekreačného strediska Bezovec alebo z obce Hrádok. Odmenou za strmý výstup je nádherný panoramatický výhľad na Považský Inovec, Malé a Biele Karpaty i Myjavskú pahorkatinu z masy lesnej a lúčnej zelene.

Zdroj: slovakia.travel

Znievsky hrad – pevnosť nad Turcom

Znievsky hrad, druhá najvyššie položená hradná zrúcanina na Slovensku (985 m n. m.), sa vypína nad Kláštorom pod Znievom v Turci. Hrad bol viackrát vypálený a dnes z neho zostali len ruiny. Výstup je strmý, no výhľad na Turčiansku kotlinu stojí za to.

Cestou si môžete načapovať minerálne vody Kláštorná, Budiš či Fatra alebo navštíviť kúpele v Turčianskych Tepliciach. V okolí sa nachádzajú aj krásne turistické trasy v Gaderskej a Blatnickej doline.

Zdroj: slovakia.travel

Hrad Gýmeš – strážca Tribeča

Hrad Gýmeš sa vypína na strmom kremencovom kopci Dúň v pohorí Tribeč neďaleko obce Jelenec. Tento gotický hrad patril Forgáčovcom a až do 19. storočia bol obývaný.

Dnes je zrúcanina obľúbeným cieľom turistov, ktorí sem prichádzajú z rekreačného strediska Jelenec-Remitáž alebo z Kostolian. V okolí sa nachádza aj Zubria zvernica v Topoľčiankach a nádherné Arborétum Mlyňany.

Zdroj: slovakia.travel

Hrad Čabraď – v lone divočiny

Zrúcanina hradu Čabraď sa nachádza v srdci Krupinskej planiny a patrí k menej známej, no mimoriadne malebnej časti Slovenska. Hrad vznikol ako strážna pevnosť na ochranu ciest do stredoslovenských banských miest a neskôr sa stal protitureckou pevnosťou.

V 17. storočí ho jeho majitelia zámerne podpálili, aby ho nezískal nepriateľ. Dnes stojí v prírodnej rezervácii s bohatou faunou, najmä s najväčším výskytom plazov na Slovensku.

Zdroj: slovakia.travel

Šarišský hrad – jedno z najväčších opevnení

Šarišský hrad, jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov na Slovensku, sa nachádza na sopečnom kopci nad mestečkom Veľký Šariš. Jeho plocha dosahuje takmer 3 hektáre a už v 13. storočí bol významnou pevnosťou.

Hrad bol dôležitým kráľovským sídlom a po vpáde Tatárov bol opevnený mohutnými kamennými múrmi. Od roku 1963 je národnou kultúrnou pamiatkou a jeho areál je chránenou prírodnou rezerváciou.

Zdroj: slovakia.travel
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova