Dobytok, ktorý bol cielene vyšľachtený tak, aby jeho plyny obsahovali menej metánu, začali chovať prví poľnohospodári. Autori projektu veria, že ide o výrazný míľnik v boji proti klimatickej zmene.
Kanadský farmár Ben Leowith začal chovať kravy, ktoré by mali produkovať menej metánu. Ak sa mu na jar narodia ešte aj teľatá, pôjde o prvé kravy na svete vyšľachtené s konkrétnym ekologickým cieľom.
Ako informuje ČT24, farmár začal ešte v júni umelo oplodňovať svojich 107 kráv spermiami býkov, ktorí majú nižšie emisie geneticky zakódované. Vedci upravili ich metabolizmus tak, aby vytváral menej metánu, ako je u kráv bežné.
Vedci a farmári veria, že tieto genetické úpravy majú potenciál znížiť produkciu skleníkových plynov jedného z najväčších zdrojov. Spermie geneticky upravených býkov kúpili farmári od spoločnosti Semex, ktorá ich začala predávať tento rok.
Viceprezident Semexu Drew Sloan uviedol, že ako prvé si spermie zakúpili firmy v Británii, USA a aj na Slovensku. Podľa ich výpočtov by sa takýmto spôsobom dali emisie z dobytka do roku 2050 znížiť o 20 až 30 %.
Výskum prináša ovocie až po rokoch
Výskum začínal tým, že vedci vytvorili vakcínu proti črevným mikróbom, ktorý je zodpovedný za produkciu metánu. Ten je jedným z najnebezpečnejších skleníkových plynov, približne 25-krát škodlivejší ako oxid uhličitý, informuje BBC.
Vedci, ktorí pracovali na tejto úprave, zachytávali plyny vypúšťané dobytkom a následne v nich merali obsah metánu. Údaje porovnávali s genetickými informáciami a vzorkami mlieka. Takto prišli na najvhodnejšie plemeno, ktoré ďalej upravovali. Vedci predpokladajú, že menej metánu budú produkovať aj potomkovia tohto špeciálne šľachteného dobytka.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
(Článok pokračuje na ďalšej strane)