Zoznámte sa s Jonathanom, ktorý žije v južnom Atlantiku na ostrove Svätá Helena, kde svojho času dožíval aj Napoleon. Jonathan je korytnačka obrovská (Aldabrachelys gigantea hololissa), tento rok oslávi svoje 191. narodeniny. Podľa všetkého ide o najstaršieho suchozemského žijúceho tvora na Zemi.
Jonathan sa vyliahol údajne okolo roku 1832 na Seychelách, ktoré sú pôvodným domovom korytnačiek obrovských. Na ostrov Svätá Helena, ktorý spravuje britská koruna, dorazil v roku 1882 ako dar spolu s ďalšími korytnačkami. Odborníci podľa fotiek odhadujú, že v tom čase mal minimálne 50 rokov, je však možné, že bol už vtedy o niekoľko rokov starší.
Kvôli potrave
Samček obýva rezidenčné záhrady ostrovného guvernéra a užíva si pokojný, pomalý život. Venerinár Joe Hollins sa mu venuje takmer denne.
„Korytnačky boli vtedy po celom svete vážené a časté diplomatické dary,“ hovorí a dodáva, že námorníci ich radi odchytávali, pretože boli ľahko „uskladniteľné“ a bez vody či jedla vydržali aj celé dni.
Vzhľadom na šedý zákal je už Jonathan úplne slepý, stratil aj čuch. To mu komplikuje hľadanie potravy, ale vďaka prikrmovaniu šalátom, banánmi, uhorkami a mrkvou každú nedeľu dopoludnia sa Jonathan aj napriek vysokému veku teší dobrému zdraviu. Kŕmi sa iba raz do týždňa. „Pozná ma už po hlase a príde ku mne ako pes. Samozrejme, je to hlavne preto, že vie, že mu prinesiem jedlo,“ smeje sa veterinár.
Počas kŕmenia používa kvôli bezpečnosti pevné kožené rukavice. „Aj tak som prišiel o dva nechty. Tohto úžasného živočícha však milujem. Je to skutočný korytnačí džentlmen,“ hovorí.
Samček je síce slepý a bez čuchu, no sluch má v poriadku a obľubuje aj dámsku spoločnosť. „Pravidelne počúvam, ako na trávniku vyvádzajú s korytnačou samicou Emmou,“ hovorí guvernérka Svätej Heleny Lisa Phillipsová. „Musíme však dávať pozor, aby sa pri radovánkach nezvalili na chrbát — naspäť sa totiž prevrátiť nedokážu.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
(Článok pokračuje na ďalšej strane)