Získavajú si srdcia športových fanúšikov po celom svete. Z elitných svetových hráčov šípiek rastú superhviezdy. Čo po tom, že sa pri svojich výkonoch – čo do fyzického výkonu – príliš nezapotia.
Šípky boli dlhé roky vnímané ako barová zábavka, no drobný šport sa začína transformovať v globálneho giganta. Pri pohľade na priame prenosy z veľkých turnajov organizácie PDC (Professional Darts Corporation) sa nie je čomu čudovať.
Ide o veľkú šou, ktorá pobláznila tisíce ľudí. Každý zo súťažiacich má špecifický nástup na pódium v sprievode obľúbenej piesne. Davy šalejú, snažia sa aspoň dotknúť svojho obľúbenca či v rýchlosti si „vyprosíkať“ podpis alebo selfie.
Samotná hra je následne sprevádzaná ikonickými rozhodcami, ktorý nenapodobiteľnými spôsobmi ohlasujú priebežný výsledok. Priaznivci pod pódiom sa zabávajú, skandujú, spievajú a popritom si, samozrejme, aj niečo vypijú. Pohostinstvá, bary či reštaurácie sa stali neoddeliteľnou súčasťou turnajov.
Šport pre obéznych?
Smith, van Gerwen, Cross, van Duijvenbode, Clemens a mnohí ďalší. Viacerí elitní šípkari majú evidentne nadváhu.
Na prvý pohľad sa tak môže zdať, že šípky nie sú ani len športom. Na pódium prichádzajú v pozvoľnom (a v tom lepšom prípade aspoň tanečnom) tempe, pozdravia divákov a následne prakticky bez pohybu, v stoji hádžu šípky na terč.
Nutno podotknúť, že ide o veľmi obmedzený pohľad. Že šípky nepatria medzi fyzicky náročnejšie športy, nie je potrebné rozporovať, no zvlášť po psychickej stránke má tento šport extrémne nároky.
Schopnosť plne sa koncentrovať, predvádzať vyrovnané výkony, zvládnuť obrovský tlak a nie zriedkavo aj bučanie a nepriazeň fanúšikov. Profi hráčov šípiek stojí dotiahnuť zápas do úspešného konca množstvo mentálnych síl. Veľkou hrozbou sú chronicky zranené zápästia či predlaktie.
Postrachom v šípkach je aj tzv. dartitída. Ide o chvíľkový skrat, ktorý sprevádza hráčov počas vypätých chvíľ, často v najdôležitejších okamihoch zápasov. Zo sekundy na sekundu stratia hráči jemné motorické schopnosti. Prejavuje sa to tak, že buď nedokážu udržať šípku v rukách, alebo naopak, nedokážu ju z rúk pustiť a hodiť na terč.
Aj to dokazuje veľké emočné vypätie, ktoré si vyžaduje profesionálnu prípravu. Mnohí šípkari sa pravidelne venujú aj fyzickému tréningu, hoci najväčší nápor je vyvíjaný na ich mentálnu stránku.
Najlepší leg v histórii šípiek z MS 2023:
Šípky naberajú na popularite
Z nevinnej zábavky pri pive sa časom vyprofilovala zhruba 20-ka profesionálnych hráčov šípiek, ktorí sa týmto športom živia. A každým rokom profesionálov pribúda.
Kým v roku 2015 si 10 elitných šípkarov zarobilo na odmenách za turnaje 4,64 miliónov libier, tento rok je to už vyše 7 miliónov. Práve financie najlepšie odzrkadľujú, ako sa šípkam v celosvetovom meradle darí.
Kým finále MS 1999 sledovalo na televízii Sky Sports iba 200 000 divákov, tento rok to boli takmer 2 milióny. Turnaje sa usporadúvajú na Britských ostrovoch, v Nemecku, Belgicku, Holandsku a čoraz populárnejšie sú aj v Česku či Poľsku. Veľký „boom“ zažívajú aj v USA a Kanade. Svetový šampionát krajín v šípkach sa nedávno rozrástol z 32 na 40 účastníkov.
Hymna šípiek Chase The Sun, kt. privádza fanúšikov zakaždým do varu:
Šípky berú svet športu vďaka prvotriednej atmosfére a skvelým výkonom športovcov útokom a je len otázkou času, kedy sa výraznejšie spopularizujú aj na Slovensku.