Chcete žiť o 20 rokov dlhšie? Vedci odporúčajú týchto osem jednoduchých návykov

Reklama
Zdroj: FREEPIK/senivpetro, UNSPLASH/Ella Olsson

Výskum naznačuje, že si život môžete predĺžiť o celé roky až desaťročia. Stačí, keď zapracujete do svojho života spomínaných osem návykov do vašich 44 rokov, teda konca mladšieho stredného veku. 

V novej, zatiaľ nepublikovanej štúdii, odporúčajú výskumníci budovať si zdravé návyky najneskôr v strednom veku. Život dlhší až o 20 rokov si môžete zabezpečiť dostatkom pohybu a spánku, sieťou kvalitných sociálnych kontaktov, zdravou stravou, redukciou stresu a škrtnutím cigariet, alkoholu a drog, informuje portál insider.com. 

Údaje viac ako 700-tisíc amerických veteránov vo veku 40 až 90 rokov analyzovali výskumníci z Department of Veterans Affairs a Harvard T.H. Chan School of Public Health. V priebehu času porovnávali vybrané návyky so zdravotnými výsledkami participantov štúdie. 

Identifikovali 8 hlavných faktorov, kľúčových pre dlhší a zdravší život. Sú nimi dostatok pohybu a spánku, zdravý jedálniček, zvládanie stresu, silné sociálne väzby, žiadne cigarety ani opioidy a minimálna konzumácia alkoholu.

Štúdia odhadla, že muži, ktorí by začali dodržiavať týchto 8 návykov vo veku 40 rokov, by mohli žiť v priemere až o 24 rokov dlhšie v porovnaní s mužmi, ktorí by žiaden z týchto návykov do svojho životného štýlu neprebrali. Ženy by si dodržiavaním uvedených návykov podľa štúdie mohli predĺžiť život o 21 rokov.

„Boli sme prekvapení, o koľko si možno predĺžiť život zaradením jedného, dvoch, troch alebo všetkých návykov životného štýlu,“ povedal špecialista na zdravotníctvo Xuan-Mai T. Nguyen. „Oplatí sa vám zaradiť čím skôr, no aj keď urobíte len malú zmenu vo svojich 40, 50 alebo 60 rokoch, stále vám to môže pomôcť.“

Zdroj: UNSPLASH/Gabin Vallet

Ako si predĺžiť život o celé roky až desaťročia?

Športujte: Pravidelné cvičenie sa podľa množstva štúdií spája s lepšou náladou, lepším zdravotným stavom, nižším rizikom závažných ochorení, napríklad srdca či rakoviny. Výskum naznačuje, že pospešná je zvlášť kombinácia aeróbneho cvičenia a silového tréningu. Dobre však fungujú aj samostatne.

Stravujte sa zdravo: Výskumy dokazujú, že zdravotný stav úzko súvisí so stravovacími návykmi. Odporúčaná je hlavne stredomorská diéta, bohatá na živiny, rastlinné potraviny a zdravé tuky ako olivový olej a mastné ryby. Za kľúčovú živinu, ktorá zabezpečuje metabolické zdravie a udržanie svalovej hmoty, označujú vedci proteín, ideálne vo forme chudého mäsa, morských plodov, mliečnych výrobkov a strukovín. 

Naopak, vyhýbať by ste sa mali prílišnej konzumácií polotovarov s vysokým obsahom cukru, tuku a soli. 

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie