Výskum naznačuje, že si život môžete predĺžiť o celé roky až desaťročia. Stačí, keď zapracujete do svojho života spomínaných osem návykov do vašich 44 rokov, teda konca mladšieho stredného veku.
V novej, zatiaľ nepublikovanej štúdii, odporúčajú výskumníci budovať si zdravé návyky najneskôr v strednom veku. Život dlhší až o 20 rokov si môžete zabezpečiť dostatkom pohybu a spánku, sieťou kvalitných sociálnych kontaktov, zdravou stravou, redukciou stresu a škrtnutím cigariet, alkoholu a drog, informuje portál insider.com.
Údaje viac ako 700-tisíc amerických veteránov vo veku 40 až 90 rokov analyzovali výskumníci z Department of Veterans Affairs a Harvard T.H. Chan School of Public Health. V priebehu času porovnávali vybrané návyky so zdravotnými výsledkami participantov štúdie.
Identifikovali 8 hlavných faktorov, kľúčových pre dlhší a zdravší život. Sú nimi dostatok pohybu a spánku, zdravý jedálniček, zvládanie stresu, silné sociálne väzby, žiadne cigarety ani opioidy a minimálna konzumácia alkoholu.
Štúdia odhadla, že muži, ktorí by začali dodržiavať týchto 8 návykov vo veku 40 rokov, by mohli žiť v priemere až o 24 rokov dlhšie v porovnaní s mužmi, ktorí by žiaden z týchto návykov do svojho životného štýlu neprebrali. Ženy by si dodržiavaním uvedených návykov podľa štúdie mohli predĺžiť život o 21 rokov.
„Boli sme prekvapení, o koľko si možno predĺžiť život zaradením jedného, dvoch, troch alebo všetkých návykov životného štýlu,“ povedal špecialista na zdravotníctvo Xuan-Mai T. Nguyen. „Oplatí sa vám zaradiť čím skôr, no aj keď urobíte len malú zmenu vo svojich 40, 50 alebo 60 rokoch, stále vám to môže pomôcť.“
Ako si predĺžiť život o celé roky až desaťročia?
Športujte: Pravidelné cvičenie sa podľa množstva štúdií spája s lepšou náladou, lepším zdravotným stavom, nižším rizikom závažných ochorení, napríklad srdca či rakoviny. Výskum naznačuje, že pospešná je zvlášť kombinácia aeróbneho cvičenia a silového tréningu. Dobre však fungujú aj samostatne.
Stravujte sa zdravo: Výskumy dokazujú, že zdravotný stav úzko súvisí so stravovacími návykmi. Odporúčaná je hlavne stredomorská diéta, bohatá na živiny, rastlinné potraviny a zdravé tuky ako olivový olej a mastné ryby. Za kľúčovú živinu, ktorá zabezpečuje metabolické zdravie a udržanie svalovej hmoty, označujú vedci proteín, ideálne vo forme chudého mäsa, morských plodov, mliečnych výrobkov a strukovín.
Naopak, vyhýbať by ste sa mali prílišnej konzumácií polotovarov s vysokým obsahom cukru, tuku a soli.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)