Je bezpečné cestovať do Francúzska? Krajine hrozia ďalšie nepokoje, súd zakázal sobotný protest

Reklama
Ľudia pochodujú počas protestu proti policajnému násiliu 8. júla 2023 v Paríži. Vo viacerých francúzskych mestách sa v sobotu opäť konali protesty proti násilnej smrti tínedžera, ktorého koncom júna zastrelil policajt pri dopravnej kontrole na predmestí Paríža. Po celej krajine boli na víkend ohlásené desiatky protestných pochodov proti údajnej policajnej brutalite a rasizmu. FOTO TASR/AP

V utorok 27. júna prechádza 17-ročný Nahel autom na červenú a snaží sa uniknúť policajtom. Na parížskom predmestí Nanterre zaznie jediný výstrel a chlapec zomiera, v aute sa okrem neho nachádzajú ďalšie dve osoby. Mladíka alžírskeho pôvodu zabil policajt v obave, že posádka auta ohrozí jeho, kolegu, okoloidúcich a ďalších vodičov. Smrť neozbrojeného tínedžera spustila vo Francúzsku vlnu nepokojov, vrátane protestov proti policajnému násiliu. Protesty z prelomu júna a júla prerástli postupne do násilností. Zábery vyrabovaných obchodov, podpálených áut a horiacich budov zaplavili médiá po celom svete. Na potlačenie násilností francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin nasadil viac ako 40 000 policajtov. Protesty proti policajnému násiliu sa napriek tomu rozšírili aj do ďalších miest, vrátane Marseille a Lyonu a výsledkom boli ďalšie zranenia polície, civilistov a tisícky zadržaných.

Protestujú hlavne tínedžeri

Počas minulého roka polícia vo Francúzsku zastrelila 13 osôb, ktoré sa dopustili dopravných priestupkov. Väčšina z nich bola arabského alebo černošského pôvodu. Tento rok prišli o život zásahom polície už traja ľudia. Hoci dôkazy priamo nenaznačujú rasovú motiváciu pri streľbe, zosilnili obavy z rasovej nerovnosti a správania polície. To viedlo k rozsiahlym protestom a volaniu po spravodlivosti. Demonštranti argumentujú, že streľba symbolizuje systémový rasizmus.

Väčšina protestujúcich pritom nemá imigrantské korene, ide predovšetkým o mládež s priemerným vekom 17 rokov. Protestujú aj 12-ročné deti. „Musíme nájsť spôsob, ako finančne postihovať rodiny hneď po spáchaní prvého trestného činu. Udržať si deti doma, je povinnosťou rodičov, štát v tomto prípade nemôže suplovať ich úlohu,“ vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Nočné násilné demonštrácie proti smrti Nahela utíchli po šiestich dňoch v nedeľu 2. júla. Policajt, ktorý strieľa, bol medzičasom obvinený z vraždy a zostáva vo väzbe. Organizátori protestov ohlásili ďalší štrajk na sobotu 22. júla, francúzsky súd však protest podľa France24 zakázal.

Je bezpečné cestovať do Francúzska?

Slovenské Ministerstvo zahraničných vecí odporúča vyhnúť sa zhromaždeniam s väčším počtom ľudí, takisto aj zdržiavaniu sa na takýchto miestach, respektíve zdržať sa pobytu na neznámom území po západe slnka, stále mať pod dohľadom svoje osobné veci, mobilné telefóny a doklady. Dôležité je riadiť sa pokynmi polície a bezpečnostných zložiek a sledovať vyhlásenie francúzskej policajnej prefektúry.

Pokiaľ sa do Francúzska chystáte vycestovať, plány tak meniť nemusíte. Dôležité je prispôsobiť sa situácii v krajine a sledovať miestne médiá. Bezpečnejšie je cestovať do malých miest, ktoré vlna protestov nezasiahla. Zo strany demonštrantov neboli nahlásené žiadne prípady násilia voči turistom.

„Upozorňujeme, že turisti v čase štrajkov môžu čeliť ďalším obmedzeniam, ako napr. pri návšteve kultúrnych pamiatok, resp. náhodným osobným kontrolám. Polícia taktiež informuje, kedy je dekrétom odsúhlasené zachytávanie, nahrávanie či prenos obrazu prostredníctvom dronov v určitých štvrtiach. V niektorých štvrtiach či mestách môže byť ojedinele vyhlásený zákaz vychádzania,“ informuje ministerstvo zahraničných vecí.

Zdroje: TASR, thehindu.com

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie