Atletika-ME23: Guliarka Váleková postúpila v Espoo do finále

FOTO - Slovenský atletický zväz

Slovenská guliarka Natália Váleková postúpila zo štvrtkovej kvalifikácie do finále na 14. ME do 23 rokov vo fínskom Espoo. Pretekárka ŠK Dukla Banská Bystrica dosiahla vo vyrovnanej kvalifikácii 14,36 m a medzi tucet najlepších sa dostala z 11. pozície. Finále je na programe na štadióne Leppävaara vo štvrtok o 17.05 SELČ. Uviedli to na webe Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Váleková začala súťaž výkonom 13,51 m, v druhom pokuse dosiahla 14,36 a v treťom 14,28 m. Za svojím sezónnym maximom zaostala iba o 6 cm. Váleková pred dvoma rokmi na šampionáte rovnakej vekovej kategórie v Tallinne obsadila 15. miesto vďaka doposiaľ platnému osobáku pod holým nebom 14,64 m. Bez ohľadu na finálový výsledok dosiahne najlepšie slovenské umiestenie v guli žien na ME do 23 rokov (2011 – 20. Krištofičová, 2021 – 15. Váleková).

Šprintérka Agáta Cellerová vo svojom debute na vrcholnom podujatí obsadila v III. rozbehu na 100 m 7. miesto časom 11,89 sekundy. Do popoludňajšieho semifinále síce nepostúpila, ale dosiahla svoj tretí najlepší výkon v kariére (11,65, 11,86, 11,89). Celkovo skončila na 22. mieste z 30 šprintérok.

„Ak sa pozriem na to, s akým osobákom Agátka vstupovala do letnej sezóny, tak zlepšenie sa z 12,10 na 11,65 považujem za veľký progres. Aj dnes previedla pekný výkon. Predpokladala som, že na postup bude stačiť čas na úrovni 11,74, čo bolo aj v jej silách. Bežalo sa skoro ráno a nie podvečer ako v St. Pöltene, kde si zabehla osobák. Takisto aj sila vetra bola rozdielna. Vzhľadom na všetky okolnosti som s jej výkonom spokojná. Agátka ma potešila, som na ňu hrdá, ako preteky zvládla. Má pred sebou sľubnú budúcnosť,“ povedala pre atletika.sk Cellerovej vystúpenie v Espoo trénerka Naďa Bendová.