Odborníci odhalili kľúč k pohodlnému odchodu do dôchodku – a koľko peňazí treba zarobiť do určitého veku, aby sa dosiahol. Spoločnosť Fidelity Investments odporúča, aby si človek do 67. roku života našetril desaťnásobok svojho ročného príjmu, uviedla CNBC.
Poskytovateľ dôchodkového plánu rozdelil výšku úspor podľa kľúčových vekových období pred odchodom do dôchodku. Do 30 rokov by mal mať jednotlivec nasporenú sumu zodpovedajúcu jeho ročnému platu. Napríklad, ak niekto zarábal 60 000 USD (57-tisíc eur) každý rok, mal by mať v úsporách 60 000 USD.
O desať rokov neskôr by mal mať človek nasporený trojnásobok svojho ročného príjmu. Takže, kým zarábal 60 000 USD, mal by mať tento človek v banke 180 000 USD na dôchodok (172-tisíc eur). Keď človek dosiahne 50 rokov, musí mať odložený šesťnásobok svojho príjmu. Na základe príkladu platu by mal mať 360 000 USD (343-tisíc eur).
Vo veku 60 rokov sa odporúča mať v dôchodkovom fonde osemnásobok ročného príjmu. To je 480 000 USD (458-tisíc eur) pri ročnom príjme 60 000 USD. A napokon, keď sa blíži 67. rok života, podľa spoločnosti Fidelity Investments by mal mať dôchodca nasporený desaťnásobok svojho príjmu, teda pohodlných hypotetických 600 000 USD (573-tisíc eur), z ktorých by mal žiť do konca života.
Odborníci odporúčajú sporiť každý rok 15 % z príjmu pred zdanením, aby sa dosiahol konečný cieľ – nasporiť si dostatok prostriedkov na dôchodok. Tieto miery sporenia by sa museli upraviť, ak by niekto plánoval odísť do dôchodku skôr alebo neskôr ako v 67 rokoch. Najskôr môže niekto odísť do dôchodku a požiadať o sociálne zabezpečenie vo veku 62 rokov.
Spoločnosť Fidelity Investments uvádza, že priemerný vek odchodu do dôchodku v Amerike je 65 rokov u mužov a 63 rokov u žien. Poskytovateľ dôchodkového plánovania uviedol, že táto rada nezohľadňuje výkyvy v platoch na tejto ceste, pretože nie je možné určiť, ako veľmi sa zmení plat každého človeka v priebehu jeho kariéry. Príklad príjmu bol na účely prehľadnosti zachovaný.
„Naše usmernenia nepredpokladajú žiadny dôchodkový príjem a vychádzame z viacerých ďalších predpokladov vrátane nepretržitého zamestnania, rovnomerného rastu miezd a výšky príspevkov, ktoré sa zvyšujú s rastom miezd,“ napísala spoločnosť Fidelity Investments.„Uznávame, že individuálne okolnosti sú rôzne a môžu sa v čase meniť.“ Tento model tiež predpokladal, že viac ako 50 % úspor sa investovalo do akcií a že jednotlivec začal sporiť vo veku 25 rokov.
Spoločnosť Fidelity Investments uviedla, že pri výpočte sumy potrebnej na dôchodok je potrebné zohľadniť štyri kľúčové faktory: ročnú mieru úspor, míľniky sporenia, mieru náhrady príjmu a udržateľnú mieru výberu. Sociálne zabezpečenie poskytuje dôchodkové platby založené na príjme, ale zvyšok musia ľudia financovať zo svojich úspor.
Každý rok odkladu odchodu do dôchodku vo veku 62 až 70 rokov sa mesačné dávky sociálneho zabezpečenia zvyšujú o 8 %. Podľa odhadov spoločnosti Fidelity Investments môže byť najmenej 45 percent príjmu pred odchodom do dôchodku. Keď príde na to, aby ste konečne minuli všetky ťažko zarobené peniaze, odborníci hovoria, aby ste si dali pozor na to, aby ste ich míňali príliš rýchlo alebo príliš pomaly. Ak sa peniaze minú príliš rýchlo, človek môže „riskovať, že mu dôjdu peniaze“, uviedla investičná spoločnosť. Ak sa však míňajú príliš pomaly, človek si nemusí poriadne užiť dôchodok, ktorý si dôkladne naplánoval. Odborníci navrhli obmedziť výbery na štyri alebo päť percent pôvodných úspor na dôchodok a mieru výberu upravovať na základe inflácie.