Prieskumy ukázali, že hlavným dôvodom, prečo ľudia odmietajú očkovanie proti chrípke, je nedostatok času. Odborníci pritom zdôrazňujú, že vakcína proti chrípke môže pomôcť nielen pri prevencii samotného ochorenia, ale tiež znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby a kardiovaskulárnych problémov, vrátane infarktu a mozgovej príhody.
Viaceré vedecké štúdie tieto pozitívne účinky potvrdzujú. Tieto poznatky odzneli aj na diskusii o očkovaní dospelých, ktorú usporiadalo britské veľvyslanectvo v Prahe, uvádza portál ČT24. Okrem ochrany pred chrípkou a pneumokokovými infekciami má vakcinácia aj ďalšie zdravotné prínosy. Štatistiky ukazujú, že môže znížiť riziko Alzheimerovej choroby o 30 až 40 %, výskyt mozgovej príhody o 22 % a riziko infarktu o 17 %. Špecialisti veria, že ak by boli tieto informácie širšie známe, mohli by presvedčiť viac ľudí, aby sa nechali zaočkovať.
Očkovanie iba seniorov nestačí
Z výsledkov prieskumov vyplýva, že okrem nedostatku času je druhým najčastejším dôvodom odmietania očkovania obava o bezpečnosť vakcín. Podľa českej Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb sa proti chrípke necháva zaočkovať asi polovica obyvateľov domovov dôchodcov.
Dôležitý je však aj postoj zdravotníckeho personálu, ktorý môže ovplyvniť rozhodnutie seniorov. Napriek tomu je zaočkovanosť samotných zdravotníkov ešte nižšia ako u bežnej populácie, dosahuje len približne sedem percent. Mnohí ľudia sa očkovaniu vyhýbajú aj preto, že si to neželajú ich blízki.
Podľa vakcinológa a bývalého českého ministra zdravotníctva Romana Prymulu nie je efektívne zameriavať sa len na očkovanie starších ľudí. „Ochrana iba rizikových skupín nikdy nie je taká účinná ako plošná vakcinácia celej populácie. Výsledný efekt je podstatne slabší,“ vysvetlil. Zároveň upozornil, že u starších osôb je odozva imunitného systému na vakcínu prirodzene slabšia, čo môže znižovať jej účinnosť.