V nasledujúcich desaťročiach sa očakáva, že dopyt po elektrickej energii na Slovensku prudko vzrastie. Odborníci z Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) predpokladajú, že do roku 2050 by mohla ročná spotreba elektriny dosiahnuť až 45 terawatthodín (TWh), čo je takmer dvojnásobok oproti súčasnému stavu. Pre porovnanie, v roku 2023 sme spotrebovali len 27,33 TWh.
Paradox: Klesajúca spotreba a prudký rast dopytu
Slovensko patrilo v posledných rokoch medzi krajiny EÚ, ktoré najviac znižovali spotrebu energií. Ako uviedla Pravda.sk, napríklad v roku 2023 klesla konečná spotreba energií o 5,7 %, čo bol dvojnásobok európskeho priemeru. Napriek tomu dopyt po elektrine v budúcnosti značne porastie, a to najmä vďaka elektrifikácii dopravy, priemyslu a vykurovania.
Elektrina bude zohrávať kľúčovú rolu v dekarbonizácii hospodárstva. Okrem toho rast spotreby podporí aj rozvoj vodíkového hospodárstva, ktoré má postupne nahradiť fosílne palivá v priemysle.
Odkiaľ Slovensko vezme viac elektriny?
S narastajúcim dopytom sa otvára aj otázka nových zdrojov energie. Slovensko je výrazne závislé na jadrových elektrárňach, ktoré v súčasnosti pokrývajú približne 55 % výroby elektriny. Elektrárne v Mochovciach a Bohuniciach však majú obmedzenú životnosť a preto sa ráta s ich postupnou modernizáciou.
Súčasná vláda počíta aj s výstavbou nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach, ktorý by mohol pokryť výraznú časť rastúcich potrieb. Okrem toho bude dôležité zvýšiť výrobu z obnoviteľných zdrojov, ako sú solárne a veterné elektrárne.
Ako sa to premietne do cien elektriny?
Vyšší dopyt po elektrine a investície do nových zdrojov energie sa pravdepodobne odrazia na cenách pre spotrebiteľov. Analytici predpokladajú, že ceny elektriny budú v nasledujúcich rokoch postupne rásť. Tento trend ovplyvňuje viacero faktorov:
- Náklady na výstavbu nových elektrární – financovanie nových jadrových zdrojov a obnoviteľných energií si vyžiada veľké investície.
- Dekarbonizácia priemyslu – nahradzovanie fosílnych palív elektrickou energiou bude zvyšovať celkový dopyt.
- Medzinárodné trhy s energiami – ceny elektriny na Slovensku ovplyvňujú aj globálne faktory, ako sú ceny plynu a uhlia.
Niektoré krajiny EÚ už pristúpili k zastropovaniu cien energií, aby ochránili spotrebiteľov pred prudkým rastom. Napríklad Poľsko zaviedlo pevné ceny elektriny na deväť mesiacov. Otázne zostáva, či sa podobné opatrenia zavedú aj na Slovensku.
Ak chce krajina pokryť rastúci dopyt po elektrine a zabezpečiť stabilné dodávky, bude nevyhnutné investovať do nových výrobných kapacít.
Zároveň je dôležité hľadať spôsoby, ako zmierniť dopad rastúcich cien na obyvateľov. V hre je viacero scenárov, od regulácie cien cez podporu obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti až po dlhodobú stratégiu zameranú na samostatnosť v oblasti energetiky.