Nové ministerstvo prerozdeľuje športovcom peniaze: Úspešný slovenský šprintér je NESPOKOJNÝ!

Ján Volko
Ján Volko. FOTO: TASR - Adriána Hudecová, TASR - Jaroslav Novák
Reklama

Novovzniknuté ministerstvo cestovného ruchu a športu sľubovalo väčší príliv peňazí, ktorý bude smerovať do športu. Nie všetci športovci sú však spokojní. Ako uvádza portál sport24.sk šprintér Ján Volko nie je s výškou štátnej podpory, ktorú dostáva najspokojnejší.

Volko sa nachádza v Top tíme Slovenskej republiky, kde sú umiestňovaní primárne individuálny športovci, ktorí dostávajú od štátu peniaze na pomoc s prípravou v danom roku. Tie im majú pomôcť dosahovať lepšie výsledky a čo najlepšie reprezentovať našu krajinu a šíriť jej meno vo svete. Peniaze sa rozdeľujú v závislosti od dosiahnutých výsledkov a najväčší vplyv majú samozrejme najvýznamnejšie a ostro sledované podujatia.

Ministerstvo cestovného ruchu a športu sa pri výpočtoch riadi viacerými tabuľkami, na základe nich sa následne určí príspevok, ktorý poskytne športovcom. Najcennejšími sú úspechy z podujatí akými sú olympiády, majstrovstvá sveta a Európy, pričom rozhoduje konečné umiestnenie.

Volko je nespokojný

Náš dlhodobo najúspešnejší šprintér Ján Volko sa k prerozdeleniu financií stavia skepticky. Spokojný nie je najmä so sumou 20 000 eur, ktorú dostal pre tento rok. Môže za to najmä nie príliš vydarená sezóna, v ktorej mal problémy so zraneniami a tie sa odrazili aj na jeho výsledkoch. V lete mu tesne ušla účasť na olympiáde, za čo môže najmä trináste miesto na halový majstrovstvách sveta a tak držiteľ kompletnej medailovej zbierky z ME ostal doma.

„Reprezentujem túto krajinu 10 rokov a podľa návrhu Top tímu SR na rok 2025 som znova tam, kde som bol na začiatku kariéry. V skupine „neolympijských“ disciplín spolu s bikini fitneskami. Príjemná spoločnosť, ale bohužiaľ, príprava elitných šprintérov je dnes „trochu“ inde…“ posťažoval sa Volko ešte na začiatku januára na sociálnych sieťach. „Rok 2024 som ukončil na 5. pozícii rebríčka európskej atletiky, ako jeden z dvanástich šprintérov, ktorí majú splnený limit na halové majstrovstvá Európy v Apelldorne. Som jediný slovenský atlét, ktorý má splnené nominačné kritérium,“ posťažoval sa Volko.

Rovnakú sumu ako úspešný atlét dostali aj biatlonistka Paulína Bátovská Fialková, ktorá bola nútená vynechať poslednú sezónu pre materskú dovolenku, motocyklový pretekár Štefan Svitko, či Jessica Triebeľová, ktorá sa stala našou prvou boxerkou na olympiáde.

Medailista z Paríža získal najviac

O niečo lepšie sú na tom niektorí zástupcovia v karate, kickboxe a potápaní. Zuzane Hraškovej vynieslo minuloročné druhé miesto na MS v plávaní s  plutvami 35 000 eur. Viacerým k atraktívnejšej sume pomohli najmä výkony na minuloročnej letnej olympiáde. Až 50 000 eur dostal skejtbordista Richard Tury, ktorý na olympiáde obsadil vynikajúce 5. miesto. Najväčší obnos obdržali Matej Beňuš a Danka Hrbeková, kým prvý menovaný bol v Paríži jedným Slovákom s medailou, tak strelkyňa sa v roku 2023 stala majsterkou sveta. Z rovnakej sumy sa môže tešiť aj naša skiaplinistka Marianna Jagerčíková.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Šport