Kryptomeny sú veľkou hádankou. Nositeľ Nobelovej ceny a finančný expert predpovedá, aký OSUD ich zrejme čaká

eugene fama, bitcoin
Americký expert na financie Eugene Fama. Ilustračné foto. Zdroj: Commons Wikimedia/Bengt Nyman, Pixabay/TamimTaban
Reklama

Počet ľudí investujúcich do kryptomien sa v posledných rokoch výrazne zvýšil. Za rok 2024 sa odhaduje, že celosvetovo investovalo do kryptomien približne 670 miliónov ľudí.

Kryptomeny ako digitálne meny si v posledných rokoch získali popularitu. Majú rôzne využitia – niektorí ich považujú za investičný nástroj, iní ich používajú na rýchle a anonymné platby cez internet, a niektorí veria, že môžu predstavovať revolúciu v oblasti finančných systémov.

Nemajú stabilnú hodnotu

Počet ľudí investujúcich do kryptomien sa v posledných rokoch výrazne zvýšil. Za rok 2024 sa odhaduje, že celosvetovo investovalo do kryptomien približne 670 miliónov ľudí.

Existuje predpoklad, že do konca roka stúpne tento počet o ďalších 180 miliónov, a do roku 2028 by mohol dosiahnuť až 1 miliardu. Lákavé sú najmä vysoké potenciály zisku.

Či virtuálne meny čaká skutočne ružová budúcnosť z hľadiska stúpajúcich počtov klientov, ozrejmil americký expert na financie, 85-ročný fundovaný odborník Eugene Fama.

V roku 2013 dostal Nobelovu cenu za ekonomické vedy od Švédskej ríšskej banky, píše Interez.

Podľa jeho slov ale vyhliadky nie sú dvakrát pozitívne. Pozornosť upriamil napríklad na Bitcoiny, ktoré podľa neho nemajú „stabilnú skutočnú hodnotu“.

„Ľudia nechcú podnikať v niečom, čo ich samo osebe môže vyradiť z podnikania kvôli rozdielom v hodnote,“ zhodnotil v podcaste Capitalisn’t.

Obrovské výkyvy v cene

Upozornil aj na výrazné náklady na prevádzkovanie Bitcoinov. Popri ich sláve označuje za najväčšiu nevýhodu enormnú spotrebu výpočtového výkonu, ale čo je najdôležitejšie, aj veľa energie.

„Za rok funkcia Bitcoinu spotrebuje toľko energie ako celé Poľsko.“

Keďže virtuálnym menám chýba takzvaná decentralizácia, čiže nie sú riadené žiadnou vládou ani inštitúciou. Namiesto toho používajú sieť počítačov (uzlov), ktoré spravujú a overujú transakcie.

To je podľa odborníka ďalším strašiakom pre investorov, pretože bez riadenia ich hodnoty nie raz oscilujú. Ovplyvňuje to aj dopyt verejnosti.

„To je veľmi destabilizujúce, pretože sa to samo posilňuje a to vytvára obrovské výkyvy v cene, čo robí z Bitcoinu menu, ktorá je sama osebe ako mena úplne nevhodná.“

Sú hádankou

Expert na peniaze sa tiež vyjadril k životnosti tejto meny. Vzhľadom na to, že kľúčovým faktorom pre fungovanie virtuálnej meny je záujem zo strany verejnosti, ak dôjde k poklesu dopytu, padne aj jej hodnota. To by znamenalo katastrofálne následky.

„Kryptomeny sú takou hádankou preto, pretože porušujú všetky pravidlá výmenného média,“ dodáva s tým, že z tohto titulu by digitálna mena „nemala prežiť“.

Fama napokon výhľad na fungovanie meny uzavrel s jasným predpokladom. Očakáva, že nastane okamih, kedy sa hodnota virtuálnej meny prepadne na nulu a ich činnosť sa ukončí.

„Ja nemôžem predpovedať, kedy praskne. Dúfam, že praskne, pretože pokiaľ nepraskne, tak by sme museli začať s celou menovou teóriou úplne od základov.“ 

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis