Daňová výhoda alebo daňový bonus by bol odmenou najmä pre stabilné manželské páry, to znamená, čím viac rokov, tým väčší bonus. Aké sú iné výhody manželstva?
Poslanci za Kresťanskú úniu, Anna Záborská a Richard Vašečka, chcú zosobášené páry odmeniť finančnou čiastkou za to, že vstúpili do manželského zväzku a prípadne sú manželmi viac rokov.
Daňová výhoda alebo daňový bonus by bol odmenou najmä pre stabilné manželské páry, to znamená, čím viac rokov, tým väčší bonus.
Podľa portálu Finreport sa odmena pretaví do úľavy z dani z príjmu pre manžela a manželku. Podporu je možné čerpať v čase trvania manželstva, ktoré ale zaniká rozvodom či smrťou niektorého z manželov.
Daňový bonus podľa dĺžky manželstva
V prvých desiatich rokoch manželského zväzku by daňová úľava predstavovala výšku 30 eur, ktorá sa zdvojnásobí pri 10 a viacročnom manželstve, nanajvýš do 20 rokov.
Po 20 rokoch by daňový bonus predstavoval sumu 90 eur. Existujú ale limity, ktoré určujú strop úľavy, ktorý si manželia vedia uplatniť maximálne do výšky dane vyrátanej v danom zdaňovacom období.
„Ak suma dane vypočítaná za príslušné zdaňovacie obdobie je nižšia ako suma uplatňovaného daňového bonusu, daňovník, ktorý podáva daňové priznanie, požiada miestne príslušného správcu dane o vyplatenie sumy vo výške rozdielu medzi daňovým bonusom a daňou. Postup je rovnaký ako pri vrátení daňového preplatku.“
Štatistický úrad mapuje situáciu s uzatváraním či ukončením manželstva na Slovensku. Podľa dát sa v uplynulých 25 rokoch príliš nezmenil trend v počte uzatvorených zväzkov.
Na základe údajov z grafu vidieť výraznejší „boom“ v rokoch 2017 a 2018, kedy celkový počet sobášov presiahol hranicu 30-tisíc na tisíc obyvateľov. Mierny pokles sme zaznamenali v období pandémie koronavírusu.
Výrazné zmeny naopak badať vo vekovej kategórii, kedy si zamilované páry volia sobáš. Do konca 90. rokov vstupovali vo výraznej miere do manželstva mladí do 25 rokov, trend sa postupne zmenil a v súčasnosti sa manželské zväzky uzatvárajú skôr k 30. veku života.
Aj keď množstvo dvojíc preferuje „slobodný“ spôsob života, keď na to, aby spoločne žili v jednej domácnosti, nepotrebujú sobášny papier, existujú benefity, ktoré manželstvo prináša pre oboch zamilovaných.
Okrem zmeny statusu z druha a družky na manžela a manželku nadobúda pár oveľa viac práv, vďaka ktorým sa ľahšie zvládajú náročné situácie a najmä byrokratické úkony na úradoch.
Prinášame vám 11 dôležitých výhod, ktoré získate po manželstve a ktoré by ste bez svadby nemohli využívať.
1. Vdovský/vdovecký dôchodok
Nezosobášené páry naň nárok nemajú. Manžel alebo manželka oň môže požiadať po úmrtí milovanej polovičky, čím sa vdove alebo vdovcovi v určitej miere nahradí výpadok druhého príjmu do rodinnej kasy, píšu peniaze.sk.
Tento typ dôchodku sa vypláca najmenej 2 roky po úmrtí manžela v hodnote 60 percent z jeho sumy dôchodku. Penzia prináleží vdove len v tom prípade, pokiaľ manžel poberal ku dňu smrti starobný alebo invalidný dôchodok, prípadne získal nárok na poberanie predčasného starobného dôchodku.
Nárok vzniká aj vtedy, ak manžel prišiel o život pre pracovný úraz alebo chorobu z povolania, alebo ku dňu smrti mal splnené podmienky na starobnú penziu, prípadne mal dostatočný počet rokov dôchodkového poistenia, ktoré je nutné na nárok na poberanie invalidného dôchodku.
2. Jednorazové odškodnenie
V prípade úmrtia vašej polovičky pre pracovný úraz alebo chorobu z povolania, získavate možnosť na jednorazové odškodnenie v sume 730-násobku denného vymeriavacieho základu (od januára 2025 je maximálna čiastka na úrovni 77 195,70 eur).
3. Ošetrovné v prípade choroby manžela
Po uzatvorení manželského zväzku máte nárok aj na osobné či celodenné ošetrovné vášho partnera. Získať ho viete tiež v prípade, že poskytujete starostlivosť chorému svokrovi, svokre alebo manželovmu dieťaťu.
4. Výplata od zamestnávateľa bez dedičského konania
Pozostalý manžel alebo manželka pri úmrtí partnera/ky má okamžitý nárok na dlžnú mzdu od zamestnávateľa. Ak ste len vo zväzku ako druh/družka, vtedy musíte na výplatu počkať až do vysporiadania dedičského konania.
Pri manželstve tak mzdové nároky nadobudnete automaticky, a to až do štvornásobku priemerného platu za mesiac.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)