Stroje vo fitkách sa vyvíjajú smerom k umelej inteligencii. Verím, že budeme priekopníkmi na Slovensku, hovorí riaditeľka siete Golem Club

Zdroj: Golem Club, TV Spark
Reklama

Túžbu vyzerať dobre či cítiť sa zdravo máme asi všetci. Pre mnohých sa návšteva fitness centra stala súčasťou životného štýlu. Ako sa ale podniká v tejto oblasti? Ako sa zmenili trendy za posledné dve dekády? Preniká digitalizácia aj do tohto segmentu?

V relácii Len peniaze nestačia na TV Spark aj na tieto otázky odpovedala Alexandra Beljajevová, majiteľka a riaditeľka siete fitness centier Golem Club.

V úvode som povedala, že všetci chceme byť krásni, zdraví, štíhli a cítiť sa dobre. Ty taká naozaj si, sršíš energiou, oči ti svietia, takže aj vo svojom životnom štýle máš fitness centrum, okrem toho, že ho vlastníš.

Áno, som veľkým vyznávačom zdravého životného štýlu, aby sa ľudia dobre cítili, aby v každom veku pre seba niečo robili. Nie som striktný zástanca, že si úplne strážim stravu alebo konzumujem iba zeleninu. Verím ale tomu, že v zdravom tele zdravý duch.

Máš fitness centrum, dokonca obrovskú sieť, ktorá je lídrom na Slovensku. Najprv vzniklo fitness centrum, a potom prišla láska k cvičeniu alebo naopak?

Podnikanie začalo 20-25 rokov dozadu. Moja láska patrila tenisu a veciam, ktoré ma bavili. Začalo to ako úplný start-up, kedy fitko prišlo prvýkrát do bratislavského nákupného centra Aupark, ktoré bolo nové aj pre Slovensko a Bratislavu. Centrum sa pozvoľnejšie rozbiehalo, než ľudia začali veriť konceptu ako takému, a tak sa rozbiehalo aj fitko. Prvé dva roky boli veľmi ťažké, ale vidíme, kde sme sa dnes dostali. Začali sme fitku veriť aj my, a keď ti niečo ide a vidíš, že to funguje, tak prichádza moment, že ťa to baví a chceš sa rozvíjať.

Načrtla si príbeh, ako ste začali pred vyše 20 rokmi…

…prvé fitko v Auparku sa otváralo v roku 2001.

To už je celá večnosť. Spomenula si, že ste sa rozbiehali pomalšie, lebo šlo o prvý takýto druh fitness centra na Slovensku v nákupnom centre, ktoré bolo tiež prvé a ľudia niečo podobné dovtedy nepoznali.

Dovtedy sme mali činkárne, malé obchodíky. Skutočne trvalo až dva roky, kým si ľudia na takéto zvykli, čo je v súčasnosti pre nás samozrejmosťou?

Stále mám v živej pamäti, že prvé dva roky boli naozaj veľmi ťažké. Ľudia sa pomaličky rozbiehali a fitko bolo obrovské. Má to 1500 m2, v podstate dodnes. Museli sme do toho investovať peniaze, nevedelo si na seba zarobiť. Potom prišiel nejaký zlomový moment, neviem konkrétne povedať, čo to bolo, prečo ľudia zrazu prišli a rozbehlo sa to a začali sme tomu veriť a videli sme, že aj ľudia tomu veria.

Prečo až tak dlho trvá, kým si ľudia na niečo, čo je vlastne dobré a čo teraz majú veľmi radi, zvyknú?

Teraz to už tak dlho netrvá, lebo sú už na niečo zvyknutí. Berú to ako súčasť služieb, ktoré sa v centrách ponúkajú, lebo naša priorita je vždy byť v obchodných centrách. Predtým to bolo nové, úplne hore na treťom poschodí. Netuším, ale predpokladám, že to dlho trvalo preto, že ľudia tento koncept nepoznali a možno sa báli toho, čo nepoznajú.

Boli aj osobne viazaní k činkárňam, do ktorých chodili. Mali tam svoje vlastné partičky, skupinu ľudí, ku ktorej boli možno naviazaní. Trvalo, kým sa tá skupina ľudí vytvorila v Auparku alebo v akomkoľvek inom Goleme. Vždy chvíľku trvá, kým sa fitness centrum rozbehne, ale konkrétne ten začiatok bol dlhší ako štandard.

Nebolo to určite jednoduché, vtedy človek stráca vieru, či sa mu to podarí. Aj ty si bola v takej situácii?

Nie, my sme sa rozhodli, že do toho ideme. Verili sme tomu, videli sme, že čísla postupne stúpajú, len to stále nebolo na úrovniach, ako sme potrebovali, aby sme mohli povedať, že to funguje. Keby sme tomu neverili, vzdáme to, ale išli sme do toho a našťastie sa nám to vyplatilo.

Dobre ste urobili, lebo dnes ste lídrom. Ty sa vyznáš vo fitness, aj keď hovoríš, že to nerobíš nasilu každý deň. Kedysi, pred 20 rokmi, sme mali činkárne. Odvtedy sa veľa vecí zmenilo. Mohla by si podať stručný prierez, ako sa vyvíjalo cvičenie na Slovensku a kde sme teraz?

Hovoríme o horizonte 25 rokov. Samozrejme, že sa to pomaličky menilo od činkární k funkčnému cvičeniu, k funkčným zónam. Boli rôzne trendy, ktoré to ovplyvňovali, ale v dnešnej dobe už cvičia všetky kategórie ľudí, od stredoškolákov až po dôchodcov, čo mňa veľmi teší. Ľudia prichádzajú na to, že cvičenie a zdravý životný štýl je dôležitý. Hlavne v tom, že vám predĺži aktívny vek.

Teší ma aj to, že veľa ľudí dokáže aj samo cvičiť. Výborné je cvičiť s trénerom, ale nie každý si to môže dovoliť. Vidím vo fitkách, že ľudia stále viac a viac vedia cvičiť aj sami. Prechádza to od činiek, ktoré sú stále obľúbené, smerom k strojom, k funkčným zónam, k cvičeniu s vlastným telom, kedy sa posilňujú nielen veľké partie svalov, ale aj menšie stabilizačné.

V súčasnosti, keď chceme držať krok s trendom, ide to už smerom k veľmi skloňovanej umelej inteligencii (AI). Stroje sa začínajú vyvíjať a verím, že budeme priekopníkom na Slovensku, kto niečo nové prinesie.

Dalo by sa zhodnotiť, že pred 20 rokmi šlo skôr o estetiku, aby bol človek pekný, svalnatý a teraz sa k tomu stále viac pridáva aj to, aby sme boli hlavne zdraví a cítili sa dobre?

Estetika je stále dôležitá. Primárnym cieľom väčšiny ľudí, ktorí u nás cvičia, je schudnúť a dobre vyzerať, ale našťastie už to nie je jediný cieľ. Chodia k nám ľudia, ktorí roky a roky cvičia, udržujú sa a je to na nich aj vidieť. Keď sa cvičeniu niekto venuje, je o tom presvedčený, a dobre sa cíti, tak potom pokračuje v ďalších rokoch. Nemusí ísť len o fitko, ale aj o outdoorové aktivity a o šport ako taký.

Sila, ktorá je podľa mňa potrebná, čím je človek starší, sa najlepšie cvičí vo fitkách. Som rada, že máme ľudí, ktorí dlhodobo u nás cvičia a vidieť na nich, že je tam progres, dobre vyzerajú a dobre sa cítia. Ale estetika stále zostáva a zohráva svoju rolu.

Je dobre, že ľudia už rozmýšľajú inak, že to robia aj pre zdravie. Aby si mohla byť stále lídrom na trhu a udržať sa, musíš ísť v súlade s trendmi, ktoré sú. Musíš ale zákazníkom a klientom ponúkať stále niečo nové, o čo majú záujem.

Volí sa celostnejší prístup, kedy nestačí, aby klienti mali nejaké stroje alebo činky, ale treba, aby im niekto nastavil tréning, stravovanie, lebo to s tým veľmi súvisí, aby im niekto pomohol nastaviť svoje myslenie?

Áno, široké portfólio služieb je veľmi dôležité, aby sa každý dokázal nájsť, čo ho zaujme a k čomu inklinuje. Druhá skupina sú osobní tréneri, ktorí ľuďom pomôžu, robia osvetu, koučing popri človeku, hovoria mu o zdravej strave, zdravom životnom štýle, potrebe sa hýbať. Cvičia s nimi, naprávajú ich, aby cvičili správne. Toto všetko poskytujeme a je to výborná vec, momentálne smerujeme už aj k diagnostike, čo je pre ľudí veľmi dôležité, a bude nám to zabezpečovať už aj AI, čiže aj stroje budú inteligentné.

Je to naozaj rarita a niečo, čo tu ešte nemáme a verím, že sa nám to podarí priniesť. Znamená to, že keď príde človek do fitka, bude tam diagnostický stroj, ktorý ťa dokáže diagnostikovať za hodinu a pol, za asistencie trénera, ktorý na základe toho, ako diagnostikuje tvoju mobilitu, stabilitu, silu, vytrvalosť, kognitívne schopnosti, ti dokáže vypočítať biologický vek a zároveň povedať, kde sú tvoje slabé miesta, čo by si mala cvičiť, ako by si mala cvičiť a kompletne ti nastaví tréningový plán.

Tam to len začína. Potom prídu stroje, ktoré budú kompletne inteligentné, čiže prídeš k stroju, pípneš sa hodinkami alebo telefónom a stroj ti nastaví sedadlo, váhu, pomôže ti, keď nebudeš vládať, povie ti presne, aký program by si mala cvičiť. Jednoducho, urobí všetko za teba, takže počas cvičenia ti ukazuje, akou rýchlosťou či smerom by si mala ísť alebo ti pomôže. Trendy aj vo fitness sa v súčasnosti hýbu dopredu a som za to veľmi rada.

O čom si teraz hovorila na Slovensku ešte nemáme. Golem Club chystá diagnostický program, kedy to bude?

Radi by sme ho spustili v septembri. Dúfam, že sa to podarí zorganizovať a zabezpečiť, aby si ho ľudia mohli vyskúšať. Jedna vec je diagnostikovanie človeka, druhá vec je niečo pre to urobiť, a opätovná diagnostika, ktorá ukáže, či som som sa niekam posunul a zlepšil. Pre ľudí by nastavenie procesu či tréningu malo byť motivačné a následne aj ďalší check-up, ktorý povie, či to robíš správne, či si tomu obetoval dostatočne veľa času.

Znie to dobre, ale aj trochu strašidelne, že prístroj bude o mne všetko vedieť. Ty si ho vyskúšala?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Rozhovory