Hnutie Slovensko aj Kresťanská únia v pondelok dostali správy s vyhrážkami o bombovom útoku na ich sídla. Podobné vyhrážky neskôr potvrdili aj Smer-SD, Progresívne Slovensko, SaS, Za ľudí a mimoparlamentná Maďarská aliancia. Ministerstvo vnútra reagovalo, že opozícia to zneužíva na manipuláciu verejnej mienky.
- AKTUALIZOVANÉ: 10. 2. 2025 o 14:30
„Hnutie Slovensko v pondelok dostalo výhražný e-mail. Neznámy odosielateľ sa vyhráža bombovým útokom na sídlo hnutia. Hnutie už výhražný e-mail nahlásilo na políciu,“ priblížil hovorca hnutia Slovensko Matúš Bystriansky.
Kresťanská únia mala zase dostať e-mail, v ktorom sa anonym vyhráža odpálením bomby pred ich sídlom. „Bezodkladne sme upovedomili políciu, ktorá vo veci koná,“ dodala Katarína Poláčková z KÚ.
Ministerstvo vnútra neskôr reagovalo, že reálna hrozba sa ani v jednom prípade nepotvrdila. Dodalo pritom, že každý jeden prípad je dôsledne vyšetrovaný v rámci trestného konania.
Vyvolávanie strachu
Aj strana Za ľudí dostala anonymný e-mail, v ktorom sa niekto vyhrážal bombovým útokom na sídlo strany. Hrozbu preto nahlásila polícii. „Podobné útoky na politické strany považujeme za neprípustné zastrašovanie a ohrozenie demokratického prostredia,“ skonštatovala Alexandra König z tlačového oddelenia strany. Podobne to bolo v prípade liberálov z SaS, keď dostali e-mail o chystanom útoku na ich centrálu. „Upovedomili sme aj políciu, ktorá bola aj v centrále,“ doplnil hovorca strany Ondrej Šprlák.
Rezort vnútra na tieto informácie reagoval, že v žiadnom prípade ani jednu hrozbu nepodceňuje. Zároveň však vo svojom stanovisku dodal, že opozícia „teraz len zneužíva situáciu na lacné a permanentne sa opakujúce politické útoky.“ Namiesto riešení podľa ministerstva ponúka manipuláciu a vyvolávanie strachu. Komunikovanie bombových hrozieb môže podľa neho podnecovať k ďalším.
Informáciu o bombovej hrozbe pritom potvrdila aj strana Smer-SD, ktorá dodala, že pyrotechnický tím urobil prehliadku budovy a jej okolia s negatívnym výsledkom.