V dôsledku čoraz častejších anonymných bombových hrozieb voči slovenským vysokým školám sa uskutočnilo dôležité rokovanie medzi predstaviteľmi polície, Ministerstva vnútra SR a členmi Slovenskej rektorskej konferencie.
Výsledkom tohto stretnutia je zriadenie novej pozície bezpečnostného manažéra na každej vysokej škole, ktorý bude mať na starosti koordináciu opatrení na zvýšenie bezpečnosti akademického prostredia. Tento krok je súčasťou širšej stratégie na zlepšenie ochrany vysokých škôl, avšak konkrétne detaily bezpečnostných opatrení nie je možné z taktických dôvodov zverejniť. O tejto iniciatíve informovala agentúra SITA.
Dôsledné preverovanie hrozieb a spolupráca na medzinárodnej úrovni
Polícia zdôrazňuje, že každá bezpečnostná hrozba sa berie s maximálnou vážnosťou a všetky incidenty sú dôkladne vyšetrované. Okrem domáceho vyšetrovania prebieha kooperácia s medzinárodnými bezpečnostnými zložkami, pričom sa využívajú všetky dostupné nástroje na identifikáciu páchateľov a elimináciu potenciálnych rizík.
Poverená prezidentka Policajného zboru Jana Maškarová v tejto súvislosti uviedla:
„Vďaka spätnej väzbe a praktickým skúsenostiam, ktoré sme získali na tomto stretnutí, dokážeme zefektívniť postupy pri nahlasovaní takýchto hrozieb, ktoré na Slovensku doteraz neboli bežné. Chcem zároveň požiadať verejnosť, aby dôverovala oficiálnym inštitúciám. Ak napríklad Policajný zbor vyhodnotí hrozbu ako nízku, bolo by dobré, aby toto stanovisko nebolo spochybňované.“
Existujúce bezpečnostné opatrenia a nové riešenia
Slovenské vysoké školy už dnes disponujú komplexnými bezpečnostnými usmerneniami, ktoré zahŕňajú:
- Metodiku vyhodnocovania rizika bombových hrozieb – postupy na analýzu a reakciu na možné bezpečnostné incidenty.
- Bezpečnostné odporúčania na ochranu mäkkých cieľov – opatrenia na minimalizáciu rizika v prípade útoku.
- Minimálny štandard pre audit bezpečnosti – pravidelné kontroly a hodnotenie bezpečnostných podmienok na školách.
- Inštruktážne video „Uteč – Skry sa – Bojuj“ – školenie o správnej reakcii v prípade hrozby.
Štátna tajomníčka Ministerstva vnútra Lucia Kurilovská informovala o vytvorení koordinačného komunikačného bodu, ktorý bude slúžiť na rýchlejšie a efektívnejšie rozhodovanie v krízových situáciách.
Zároveň vyzvala študentov, pedagógov a zamestnancov vysokých škôl, aby v prípade akýchkoľvek podozrivých situácií neváhali kontaktovať políciu.
Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Hiadlovský upozornil na dôležitosť jasnej a rýchlej komunikácie medzi univerzitami a bezpečnostnými zložkami:
„Verím, že v najbližších dňoch sa nastaví efektívnejší systém výmeny informácií medzi vysokými školami a políciou. Naším cieľom je, aby bol začiatok letného semestra a každodenná prevádzka vysokých škôl narušená čo najmenej.“
Zvýšenie bezpečnosti a efektívnejšia koordinácia
Nové opatrenia majú nielen zlepšiť ochranu študentov a zamestnancov univerzít, ale aj posilniť komunikáciu a spoluprácu medzi vysokými školami a bezpečnostnými zložkami. Zriadenie pozície bezpečnostného manažéra na každej univerzite, vytvorenie koordinačného bodu a dôkladnejšie preverovanie hrozieb sú kroky, ktoré majú minimalizovať riziká a zabezpečiť pokojný chod akademického prostredia.
V súčasnej dobe zostáva najdôležitejšie, aby všetci členovia akademickej obce rešpektovali bezpečnostné pokyny a v prípade podozrivých situácií neotáľali s ich nahlásením. Polícia a ministerstvo vnútra naďalej pracujú na ďalších krokoch, ktoré povedú k ešte efektívnejšiemu zvládaniu podobných bezpečnostných výziev.