Moderátor rozhlasovej politickej diskusie Matej Baránek je opäť na pretrase. Tentoraz sa jeho výkonom zaoberá Rada pre mediálne služby. Tá sa na podnet poslucháča pozrela na jeho výkon v novembrovej diskusii s premiérom Robertom Ficom.
„Dnes je zasa sám predseda vlády v sobotných dialógov. Nie je zastúpená opozícia. Stáva sa to už často raz za mesiac. Zajtra bude zasa sám prezident možno? V o päť minút dvanásť. Nepáči sa my to“. To je presný prepis podnetu, ktorý poslal jeden z poslucháčov Rádia Slovensko po odvysielaní relácie, vlani 9. novembra, Rade pre mediálne služby. Podrobne si ju preto vypočuli aj jej experti.
Jednostranné dialógy
Úvodu diskusie s premiérom dominovala téma krízy vo vládnej koalícii, v súvislosti s odchodom skupiny poslancov okolo Rudolfa Huliaka z klubu SNS, ich rozporov s lídrom strany Andrejom Dankom či neobsadeného postu predsedu národnej rady. Diskusia však podľa expertov zostala len v rovine jednostranných názorov Roberta Fica, ktorý odmietal akékoľvek úvahy o hroziacej vládnej kríze. „Hosť opätovne spochybňoval otázky moderátora k danej téme so snahou určiť, akým smerom sa má diskusia uberať a akými témami sa má moderátor zaoberať,“ uviedli v pracovnom materiáli.
Kritické či doplňujúce otázky zo strany moderátora podľa expertov chýbali aj pri ďalších témach. V prípade odsúdenia exprezidenta Andreja Kisku, či odobratia jeho doživotnej renty, sa Baránek síce opýtal premiéra, či nejde o akt politickej pomsty, ale nechal mu príliš široký priestor na komentovanie tejto kauzy.
Nepodložené tvrdenia bez reakcie
Podobne odborníci mediálnej rady vnímali aj tému amerických prezidentských volieb. „Donald Trump sa stal víťazom amerických volieb, rešpektujme to. Ja chápem, že ja vám dám taký príklad z toho Gruzínska, že v Gruzínsku vyhral voľby ten, kto nemal vyhrať a teraz všetci, všetci sú na nohách a kričia – bože, veď vyhral ten, čo nemal vyhrať. Lebo Soros si vybral nejakú politickú stranu, mimovládne organizácie si vybrali nejakú politickú stranu a tá prehrala. Vyhral niekto iný. To isté pri pánovi Trumpovi. Aký nepredvídateľný? Je to americký prezident,“ povedal v relácii premiér. Na tieto nepodložené a nepreukázané tvrdenia moderátor podľa expertov nezareagoval a ponechal ich bez akéhokoľvek komentára či odozvy.
Podobne dopadla téma vystúpenia premiéra v ruskej štátnej televízii. „Televízia Rossija 1 je považovaná za významný nástroj prokremeľskej propagandy. Bola to typická provokácia Roberta Fica a ak áno, s akým cieľom?“ opýtal sa hosťa moderátor. Predseda vlády dostal podľa odborníkov opäť veľký priestor na svoje vyjadrenia a bez doplňujúcich otázok. Všimli si aj to, že keď premiér uviedol, že v súvislosti s informovaním o Ukrajine bola v Slovenskej televízii vysielaná propaganda, moderátor na to vôbec nereagoval.
Moderátorov dovetok, aký prínos toto vystúpenie malo, bol ďalším priestorom pre hosťa. Fico ho využil na obhajobu svojej zahraničnej cesty a prezentáciu vízie politiky na všetky štyri svetové strany.
Skonštatovali jednostrannosť a nevyváženosť
Experti v pracovnom materiáli zhodnotili, že diskusia s predsedom vlády nebola podľa nich vedená tak, aby ako celok nevyznievala jednostranne, alebo aby napĺňala kritériá názorovej vyváženosti. Moderátorovi vyčítali, že sa snažil len udržať debatu v rámci okruhu dohodnutých tém, čítal pripravené otázky a ak mali niektoré kritický charakter, tak podľa nich to nebolo dostatočné na vyváženie priestoru, ktorý mal na svoje názory Fico.
Zároveň dodávajú, že podľa nich mohlo dôjsť k porušeniu zákona o mediálnych službách, konkrétne v prístupe verejnosti k pluralitným, objektívnym a nestranným informáciám. Rozhodnutie tak bude na samotnej Rade pre mediálne služby. Tá zároveň rozhodne o prípadnej sankcii.
Kritika sa opakuje
Matej Baránek bol pritom kritizovaný za moderovanie Sobotných dialógov aj pred vyše týždňom, keď mal v relácii opäť premiéra Roberta Fica. Tentoraz sa proti jeho výkonu postavili kolegovia. Štrajkový výbor STVR napísal otvorený list, v ktorom uviedol, že sa nestotožňuje so spôsobom, akým bol rozhovor vedený, že Baránek podľa výboru neargumentoval a nedal priestor dôležitým témam.
Moderátor sa po tomto liste rozhodol, že v relácii končí. Krátko nato sa ho však zastal šéfredaktor spravodajstva rozhlasu Juraj Mikula a Baránek sa po týždni rozhodol vrátiť naspäť.