1.
V tejto európskej krajine ornitológovia zaznamenávajú celkom päť druhov orlov. Vlajka tohto štátu nám však s určením konkrétneho druhu dravca veľmi nepomáha. Preto sa radšej spýtame, ako sa krajina orlov dnes oficiálne volá?
2.
Ktorej európskej krajine sa niekedy hovorovo hovorí krajina mlieka a medu? Pozor, je to trochu chyták!
3.
Názov krajiny polnočného slnka si v Európe pôvodne nárokujú dva štáty. Pre oboch sa pritom vžili ešte iné priliehavé pomenovania. Preto sa radšej spýtame, ktorej z uvedených krajín sa krajina polnočného slnka nehovorí.
4.
Alternatívnych pomenovaní sa k tomuto ostrovu viaže mnoho. Krajiny svätých a učených; miesto, kde sa rodia všetky dažďové mraky Európy; stará zem; ostrov osudu; krajina s krátkou trávou alebo napríklad smaragdový ostrov. S akou krajinou sa tieto názvy spájajú?
5.
Tejto krajine sa právom hovorilo obilnica Európy. O aký štát ide?
6.
Kontinentov, kde by žili, zase toľko nie je. A krajín, v ktorých sa prirodzene vyskytujú, je ešte menej. Takže by nemalo byť až také ťažké trafiť, ktorý štát sa nielen z historických dôvodov prezýva krajina bielych slonov.
7.
Aj keď je to zaokrúhlené číslo a nie je to úplne najpresnejšie, nebojíme sa povedať, že ich je asi 188 tisíc. Čoho? Predsa jazier v krajine tisícok jazier. Pod akým názvom ju nájdeme v atlase?
8.
Pýtať sa, o akom štáte sa hovorí ako o krajine tulipánov a veterných mlynov, by možno bolo nedôstojne jednoduché. A preto to sťažíme tým, že sa spýtame, s akým štátom krajiny tulipánov a veterných mlynov nezdieľajú suchozemskú hranicu.
9.
Dnešných sedemdesiat miliónov nevyzerá ako malé číslo. Pred štyridsiatimi rokmi tu však bola populácia kvôli vlne chovaných oviec trojnásobná. Preto sa tiež tejto krajine dole pod rovníkom prezývalo krajina zlatého rúna. Ako je pomenovaná v atlasoch?
10.
Keď sa budete chcieť vydať na strechu sveta, na ktorý kontinent to vlastne zamierite?