Na utorok (4. 2.) o 13:00 bol naplánovaný začiatok schôdze národnej rady k zdravotníckemu a stavebnému zákonu. Len niekoľko minút predtým však poslanec za Hlas-SD Roman Malatinec oznámil, že odchádza z klubu strany. Na samotnej schôdzi sa síce prezentoval, no neurobil tak ďalší zákonodarca z Hlasu Ján Ferenčák.
- AKTUALIZOVANÉ: 4. 2. 2025 o 15:50
Roman Malatinec od vlaňajšej jesene patril medzi štyroch rebelujúcich poslancov Hlasu, ktorí v parlamente viackrát nehlasovali jednotne s vládnou koalíciou. Výhrady mal najmä k fungovaniu ministerstva kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej. Situácia napokon dospela až do bodu, keď vedenie Hlasu na kongrese vylúčilo zo svojich radov poslancov Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša. Romana Malatinca spolu s Jánom Ferenčákom však nechalo a ešte v pondelok večer vo vládnej strane panovalo presvedčenie, že má k dispozícii 25 zákonodarcov.
Malatinec sa však v utorok po obede postavil pred kamery, poďakoval sa kolegom v regionálnych štruktúrach aj predsedníctvu strany, a dodal, že sa s nimi „v niektorých témach nevedel zhodnúť“. Problémom pre neho bolo to, že pri zásadnej oblasti kultúry „pociťoval malú podporu“.
Dodal, že svoje oznámenie o odchode z klubu Hlasu už odovzdal v podateľni národnej rady a že rovnaký krok čoskoro urobí aj vo vzťahu k strane, v ktorej tiež končí. Zároveň oznámil, že vstupuje do strany Národná koalícia Rudolfa Huliaka.
Ten už koncom októbra spolu Pavlom Ľuptákom a Ivanom Ševčíkom odišli z klubu SNS. Skupina týchto nezávislých poslancov sa tak rozrástla na štyroch. „Pevne verím, že keď dôjde k dohode s pánom premiérom a Národná koalícia bude mať svoj rezort, a bude mať možnosť preukázať akým spôsobom napĺňa vôľu občanov, ktorí nás do tejto pozície zvolili, tak budeme vidieť výsledky,“ povedal Huliak. Malatinec sa má pritom stať podpredsedom strany pre oblasť kultúry.
Prekvapenie v Hlase-SD
„Som z toho prekvapený“, povedal v rozhovore pre Aktuality.sk predseda poslaneckého klubu Hlasu Róbert Puci. Zároveň tvrdil, že ešte v pondelok Malatinec spolu s Ferenčákom na zasadnutí klubu tvrdili, že chcú v strane zostať.
O krokoch Malatinca podľa vlastných slov nevedel ani jeho „rebelujúci“ kolega. Ján Ferenčák pre Denník N uviedol, že „mu to patrične povedal“, lebo má rád priame odpovede na priame otázky. Tiež dodal, že toto rozhodnutie akceptuje, ale nestotožňuje sa s ním. Ferenčák v Hlase zostáva, ale vedeniu parlamentu už vopred avizoval, že otvorenie februárovej schôdze nepodporí.
Schôdzu otvorili až na druhý pokus
A tak sa aj stalo. Pri prvom pokuse o otvorenie parlamentnej schôdze k zdravotníckemu a stavebnému zákonu sa prezentovalo len 75 poslancov. Svoj sľub síce splnil Rudolf Huliak, a po novom, ďalší traja poslanci okolo neho, no neprezentovali sa ďalší.
Okrem Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša, sa neprezentoval ani spomínaný Ján Ferenčák a Dušan Muňko, ktorý prišiel do klubu SNS ako podpora zo Smeru. Muňko bol v sále prítomný, ale povedal, že sa pri prezentovaní pomýlil.
Parlament už na druhý pokus schôdzu otvoril, keď bolo prítomných 76 poslancov. Opozícia kritizovala vládnu koalíciu za to, že sa jej na prvýkrát nepodarilo otvoriť schôdzu, ktorú si sama zvolala. Šéf poslaneckého klubu PS Martin Dubéci poznamenal, že parlament nemôže fungovať tak, že sa niekto pri hlasovaní pomýli alebo zabudne stlačiť gombík. „Nemôže byť každé hlasovanie dráma,“ skonštatoval.
Líder hnutia Slovensko Igor Matovič zase označil rokovanie parlamentu za chaos a hanbu. „Takto to bude asi fungovať nasledujúce mesiace a možno, bohužiaľ, aj roky,“ dodal.