Úrady zakázali prístup do niektorých prímorských oblastí vrátane starého prístavu ostrova, ktoré sú v tesnej blízkosti útesov.
Grécky ostrov Santorini v nedeľu zasiahlo viacero menších zemetrasení, pričom najsilnejší otras mal magnitúdu 4,6 stupňa. Celkovo seizmológovia zachytili 11 otrasov. Minister civilnej ochrany Vasilis Kikilias preto nariadil, aby v pondelok školy na ostrove zostali preventívne zatvorené.
Intenzívny geologický fenomén
Prudký nárast seizmickej aktivity vyvolal obavy u ľudí z potenciálne silných zemetrasení. Ako informuje agentúra AP, úrady nasadili v pondelok záchranné tímy na grécky sopečný ostrov Santorini, keď sa stovky ľudí snažili odísť.
Opatrenia boli nariadené aj na niekoľkých blízkych ostrovoch v Egejskom mori, ktoré patria medzi obľúbené letné dovolenkové destinácie. V oblasti zaznamenali za posledné tri dni viac ako 200 podmorských zemetrasení.
„Musíme zvládnuť veľmi intenzívny geologický fenomén,“ povedal premiér Kyriakos Mitsotakis z Bruselu, kde sa zúčastnil na európskom stretnutí.
An intense earthquake swarm is rattling the island of Santorini, Greece, leading to evacuations. Earlier today, a M5.1 earthquake joined this swarm — the strongest so far. pic.twitter.com/YYJfWv7aSQ
— Nahel Belgherze (@WxNB_) February 3, 2025
„Chcem požiadať našich ostrovanov, aby v prvom rade zostali pokojní a počúvali pokyny civilnej ochrany (úradu).“
Severovýchodne od Santorini boli v pondelok zaznamenané otrasy s magnitúdou až 4,9, zatiaľ čo v posledných dňoch boli v blízkosti hlásené otrasy s magnitúdou 4,3 a 3,9, dodáva BBC.
Seizmická aktivita je dôvodom na obavy
Obyvatelia boli varovaní na mobilných telefónoch pred možným zosuvom skál. Úrady zakázali prístup do niektorých prímorských oblastí vrátane starého prístavu ostrova, ktoré sú v tesnej blízkosti útesov.
„Tieto opatrenia sú preventívne a úrady budú naďalej ostražité,“ povedal minister civilnej ochrany Vasilis Kikilias neskoro v nedeľu po mimoriadnom zasadnutí vlády v Aténach.
„Vyzývame občanov, aby prísne dodržiavali bezpečnostné odporúčania s cieľom minimalizovať riziko.“
Hoci grécki experti tvrdia, že otrasy, ktoré dosiahli magnitúdu 4,9, nesúvisia so sopkou na Santorini, uznávajú, že model seizmickej aktivity je dôvodom na obavy.
Vládni predstavitelia sa počas víkendu a pondelka stretli s vedcami, aby zhodnotili situáciu, pričom na celý týždeň nariadili zatvorenie škôl na neďalekých ostrovoch Amorgos, Anafi a Ios. Frekvencia otrasov, ktoré pokračovali počas nedeľnej noci až do pondelka, znepokojila obyvateľov a návštevníkov.
„Nikdy som nič podobné a s takou frekvenciou necítil – zemetrasenie každých 10 alebo 20 minút. Každý je znepokojený, aj keď to niektorí skrývame, aby nevznikla panika, ale všetci majú obavy,“ povedal Michalis Gerontakis, ktorý je zároveň riaditeľom Santorinského filharmonického orchestra.
Opatrenia na zníženie škôd
Obyvateľom a návštevníkom odporučili, aby sa vyhýbali veľkým vnútorným zhromaždeniam a priestorom, kde by mohlo dôjsť k zosuvu skál, zatiaľ čo hotely dostali pokyn, aby vypustili bazény, aby sa znížilo potenciálne poškodenie budov v dôsledku zemetrasenia.
Záchranári v nedeľu postavili žlté stany vyhradené ako oddychový priestor vedľa hlavnej ostrovnej nemocnice.
„Prišli sme včera večer, 26-členný tím záchranárov a jeden záchranársky pes,“ povedal hasičský zbor Ioannis Billias s tým, že mnohí obyvatelia vrátane celých rodín strávili noc v autách.
Niektorí obyvatelia a miestni pracovníci zamierili do cestovných kancelárií, aby hľadali lístky na lietadlo alebo trajekt, aby mohli opustiť ostrov.
„Už sme mali zemetrasenia, ale nikdy nič podobné. Je to iné,“ povedala Nadia Benomar, marocká sprievodkyňa, ktorá na ostrove žije 19 rokov. V pondelok si kúpila lístok na trajekt na neďaleký ostrov Naxos. „Musím na pár dní odísť, kým sa veci neupokoja,“ povedala.
Naznačuje väčšiu blížiacu sa udalosť
Ostrov Santorini v tvare polmesiaca je poprednou turistickou destináciou s dennými príchodmi komerčných letov, trajektov a výletných lodí.
Ostrov každoročne priťahuje viac ako 3 milióny návštevníkov do svojich dedín postavených pozdĺž útesov vytvorených masívnou sopečnou erupciou, ktorá je považovaná za jednu z najväčších v histórii ľudstva pred viac ako 3 500 rokmi.
Hoci ide stále o aktívnu sopku, posledná pozoruhodná erupcia nastala v roku 1950. Prominentný grécky seizmológ Gerasimos Papadopoulos varoval, že súčasná sekvencia zemetrasení, ktorú na mapách vidieť ako rastúci zhluk bodiek medzi ostrovmi Santorini, Ios, Amorgos a Anafi by mohla naznačovať väčšiu blížiacu sa udalosť.
„Všetky scenáre zostávajú otvorené,“ napísal Papadopoulos v online príspevku. „Počet otrasov sa zvýšil, magnitúdy vzrástli a epicentrá sa posunuli na severovýchod. Aj keď ide o tektonické zemetrasenia, nie vulkanické, úroveň rizika sa zvýšila.“