Podľa televízie TA3 vyšetrovanie odštartovalo po hlásení záchranára, ktorý muža ošetroval a upozornil na možné napadnutie členmi ozbrojených zásahových jednotiek. Analýza bezpečnostných kamier naznačuje, že k útoku mohlo dôjsť v priestoroch pri predajni. Ťažko zranený muž bol vo štvrtok nájdený pred nákupným centrom a o deň neskôr zomrel v nemocnici na následky vážnych poranení hlavy a tela. Následne bol stotožnený ako ukrajinský bezdomovec.
Doterajšie informácie naznačujú, že bezdomovec mohol byť ešte pred svojím objavením v priestoroch obchodného centra Nivy fyzicky napadnutý členmi súkromnej bezpečnostnej služby (SBS) a hliadkou polície z Ružinova.
K incidentu malo dôjsť po tom, ako bol muž prichytený pri krádeži v predajni odevov New Yorker. Záchranár, ktorý mu poskytoval prvú pomoc, upozornil na možnosť, že ho mohli napadnúť ozbrojené zásahové jednotky.
Analýza záznamov z bezpečnostných kamier a ďalších overených informácií však naznačuje, že k fyzickému útoku na bezdomovca pravdepodobne došlo v miestnosti za obchodom, kde ho mali zbiť pracovníci súkromnej bezpečnostnej služby (SBS) a príslušníci polície.
Podobný prípad ako v novembri
Tento incident pripomína podobný prípad z novembra minulého roka v Košiciach. Aj vtedy malo dôjsť k napadnutiu bezdomovca po tom, ako bol prichytený pri krádeži alkoholu. Podľa vyšetrovania ho v služobných priestoroch predajne ubil policajt, pričom obeť utrpela smrteľné zranenia vrátane opuchu mozgu.
Najnovší prípad opäť otvára otázky o neprimeranom násilí voči bezdomovcom a možnom zneužívaní právomocí zo strany príslušníkov polície a bezpečnostných služieb. Verejnosť aj mimovládne organizácie teraz očakávajú dôkladné vyšetrenie a jasné stanovisko polície, ktorá sa k prípadu zatiaľ nevyjadrila.
Depaul Slovensko: Násilie nikdy nie je riešením
K tragickému incidentu v Bratislave sa vyjadrila nezisková organizácia Depaul Slovensko, ktorá vyjadrila smútok a pohoršenie nad fyzickým útokom na človeka bez domova, ktorý následkom zranení zomrel v nemocnici.
V oficiálnom stanovisku organizácia zdôraznila, že „násilie nikdy nie je riešením“ a apelovala na spoločnosť, aby takéto správanie neschvaľovala ani netolerovala. Depaul Slovensko zároveň požiadala príslušné orgány o dôkladné vyšetrenie tragédie a vyvodenie zodpovednosti.
Organizácia tiež apeluje na citlivosť pri správaní a komunikácii o ľuďoch bez domova, ktorí „sú rovnako ľuďmi“. V stanovisku sa pripomína, že mnohí z nich denno-denne čelia stigmatizácii, dehumanizácii a predsudkom, čo výrazne zhoršuje ich životné podmienky.