Plánujete v roku 2025 HYPOTÉKU? Tieto správy vás zaručene POTEŠIA

Reklama
Zdroj: Pixabay.com/Tumisu, congerdesign

Centrálne banky už neustále znižujú úrokové sadzby. No a to môže poberateľov úverov zahriať v peňaženke. Hypotekárny trh zaznamenal v uplynulom roku výrazný nárast záujmu o úvery na bývanie.

Tento trend je spôsobený viacerými faktormi, medzi ktoré patrí znižovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB), postupná redukcia komerčných úrokov v bankách na Slovensku a očakávanie ďalšieho rastu cien nehnuteľností.

Vývoj úrokových sadzieb a ich vplyv

Minulý rok ECB znížila svoje kľúčové úrokové sadzby štyrikrát, pričom ďalšie zníženie oznámila aj tento týždeň. Tento krok môže opäť ovplyvniť aj komerčné banky na Slovensku, ktoré by mohli reagovať znižovaním úrokov na hypotékach. Ako uvádza TASR, kým na začiatku minulého roka sa úroky pohybovali na úrovni 4 %, aktuálne je možné získať úver so sadzbou okolo 3,5 %. Odborníci predpokladajú, že do konca roka by mohli úroky klesnúť až k hranici 3 %.

Výber fixácie úrokovej sadzby

Pri výbere hypotéky si žiadatelia najčastejšie volia trojročnú fixáciu úroku, a to najmä v očakávaní ďalšieho znižovania sadzieb. Táto možnosť sa ukazuje ako výhodnejšia v porovnaní s ročnou alebo päťročnou fixáciou, keďže predpokladaný pokles úrokov v budúcnosti môže klientom ušetriť značné finančné prostriedky.

Financovanie kúpy nehnuteľnosti

Bežná hypotéka pokryje približne 80 % hodnoty nehnuteľnosti, čo znamená, že kupujúci musí zvyšnú sumu doplniť z vlastných zdrojov alebo iným úverom. Mnohí klienti však narážajú na problém, že ďalší úver im nemusí byť schválený pre nedostatočný príjem.

Jedným z riešení môže byť zabezpečenie úveru ďalšou nehnuteľnosťou, ktorú môžu do hypotéky zahrnúť rodinní príslušníci, ak nie je zaťažená iným úverom. Takýmto spôsobom je možné získať vyššiu sumu, ktorá pokryje nielen kúpu, ale aj prípadnú rekonštrukciu či zariadenie nového bývania.

Alternatívne možnosti pri nižšej schválenej hypotéke

Ak banka klientovi schváli nižší úver, existujú možnosti, ako zvýšiť šancu na získanie požadovanej sumy. Jednou z nich je zapojenie spoludlžníka s dostatočným príjmom, ktorý pomôže zvýšiť celkovú bonitu žiadateľa.

Ďalšou možnosťou je oslovenie inej banky, ktorá môže akceptovať širší okruh príjmov alebo vypočítať vyšší priemer klientovho príjmu. Bankové inštitúcie sa v prístupe k hodnoteniu bonity klientov líšia, a preto sa oplatí porovnať viacero ponúk.

Záujem o hypotéky bude v najbližšom období pravdepodobne rásť, pričom rozhodujúcim faktorom zostáva ďalší vývoj úrokových sadzieb a konkurenčný boj medzi bankami. Kľúčom k výhodnému financovaniu bývania je dôkladné porovnanie ponúk a zváženie všetkých podmienok úveru, nielen samotnej úrokovej sadzby.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie