V sobotu popoludní sa v obci Fačkov, nachádzajúcej sa v okrese Žilina, odohral incident, pri ktorom došlo k útoku medveďa. Informuje polícia na sociálnej sieti. Na miesto okamžite vyrazili záchranári, ktorí v tejto odľahlej oblasti zasahovali s ambulanciou záchrannej zdravotnej služby.
Podľa prvotných informácií zo záchrannej služby bol napadnutý 38-ročný muž, ktorý utrpel vážne zranenia, konkrétne otvorené rany v oblasti bedra a stehna. Záchranári v súvislosti s útokom potvrdili, že ich operačné stredisko dostalo hlásenie o incidente okolo 14:15 hod.
Po prvej pomoci bol zranený muž okamžite transportovaný vrtuľníkom do nemocnice v Žiline, kde pokračovali s jeho liečbou.
Polícia neskôr uviedla, že k napadnutiu došlo v ťažko dostupnom lesnom teréne, a preto sa na mieste nachádzala aj špecializovaná zásahová jednotka pre medveďov. Záchranári a polícia potvrdili, že medveď napadol muža v lese a na prípade spolupracovali s medzinárodnými expertmi. Polícia tiež okamžite vyslala hliadku na miesto a vyrozumela zásahový tím, ktorý sa postará o bezpečnosť a riešenie situácie.
Celý incident sa odohral v poobedných hodinách a potvrdil ďalší nebezpečný stret ľudí s divokou prírodou v tejto oblasti.
Podľa informácií TV Markíza je muž, ktorý sa stal obeťou nečakaného útoku, amatérskym fotografom a nadšeným milovníkom prírody. V lesoch, kde trávil veľa času, mal rozmiestnené viaceré fotopasce, aby zachytil zábery divokej zveri. Pri kontrole jednej z týchto pascí ho však napadla šelma. Útok bol veľmi rýchly, a aj keď mal so sebou sprej na medvede, nestihol ho včas použiť.
Predátor zaútočil zo vzdialenosti približne troch metrov. Muž bol uhryznutý do stehien, kolien a bedier, pričom ho šelma udrela aj labou do krku. Aj napriek zúfalým okolnostiam muž neztratil priamu kontrolu a v kritickom momente sa mu podarilo zavolať pomoc, čo mu pravdepodobne zachránilo život.
Linka pre nahlasovanie stretov s medveďmi bola zrušená
Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR od februára tohto roka zrušila prevádzku Operačného strediska pre medveďa hnedého, ktoré umožňovalo občanom nahlasovať strety s týmto zvieraťom prostredníctvom telefónnej linky.
Namiesto toho bola zavedená nová forma hlásenia výskytu medveďov a súvisiacich incidentov. V prípade, že hrozí ohrozenie zdravia alebo života ľudí, alebo vznikajú škody na majetku, občania sú povinní volať tiesňovú linku 112. Naopak, pri iných prípadoch, ako je pozorovanie medveďa v blízkosti obývaných oblastí alebo hlásenie už vzniknutých škôd, je potrebné kontaktovať príslušný Zásahový tím pre medveďa hnedého podľa konkrétneho regiónu.
V rámci Slovenska bude pôsobiť osem zásahových tímov, ktoré sú rozdelené na tri pod gesciou ŠOP a päť pod správou národných parkov. Dva tímy už začali svoju činnosť v Tatranskom národnom parku a Národnom parku Nízke Tatry, pričom ďalšie tri tímy, ktoré budú operovať v oblastiach Fatry, Muránskej planiny a Polonín, sa spustia v prvej polovici roku 2025. Kontakty na tieto tímy sú dostupné na oficiálnej stránke ŠOP.
Cieľom tejto zmeny je skrátiť čas reakcie a zefektívniť koordináciu zásahových zložiek v prípade incidentov. ŠOP zároveň pripomína, že tiesňová linka 112 je určená výhradne na situácie, ktoré ohrozujú životy alebo zdravie osôb, a jej zneužívanie bude postihované. Turistov a návštevníkov oblastí s výskytom medveďa ochranári vyzývajú na zvýšenú opatrnosť a ponúkajú im informácie o bezpečnom správaní sa v týchto lokalitách na stránkach zásahového tímu.