Situácia s Grónskom začína byť KRITICKÁ, NATO zvažuje nasadenie VOJSKA

Reklama
Trump, Grónsko, NATO
NATO zvažuje nasadenie vyššieho počtu vojakov v Grónsku. Zdroj: TASR/AP; Wikimedia Commons/NASA/ Ames Research Center

V rámci Severoatlantickej aliancie vzniká návrh riešenia sporu o Grónsko. NATO zvažuje rozsiahle nasadenie svojich jednotiek, ktoré by pomáhali ostrov brániť pred aktivitami Číny a Ruska, v nádeji, že to odradí Donalda Trumpa od anexie tohto územia.

Situácia okolo Grónska je veľmi napätá, informuje web n-tv. Spojencov totiž vydesili výroky o tom, že by americký prezident Donald Trump chcel získať od Dánov Grónsko. Argumentuje hlavne tým, že ide pre Američanov o strategické územie, ktoré treba chrániť pred Čínou. Práve preto vzniká v NATO plán, ktorý by ho mal uspokojiť.

Aktivity Ruska a Číny v Arktíde totiž desia aj ďalších členov Aliancie. V pláne je tak nasadiť na ostrov väčšie množstvo vojakov. Medzi nimi by však boli aj Američania. V NATO tak dúfajú, že tým nasýtia Trumpovu túžbu získať nové územie. „Americká anexia by bola najhorším scenárom,“ uvádza n-tv. Trump dokonca nevylúčil vojenský a ekonomický nátlak v snahe získať kontrolu nad Grónskom.

V Spojených štátoch po zvolení Trumpa ožili debaty o zakúpení tohto dánskeho teritória. Dánska premiérka Mette Frederiksen na túto tému už viedla niekoľko krízových rokovaní s hlavami štátov a vlád ostatných európskych krajín v rámci NATO. Trumpovi odkázala, že Grónsko nie je na predaj, pripomína BBC. „Myslím, že ho budeme mať,“ povedal napriek tomu novinárom americký prezident.

Tvrdí, že 57-tisíc obyvateľov chce byť súčasťou Spojených štátov. Prieskum spoločnosti Verian, na ktorom sa zúčastnilo 497 obyvateľov Grónska, ale ukazuje opak, napísal web Financial Times. Kvôli Amerike ich drvivá väčšina, teda 85 percent, Dánsko opustiť nechce.

Pre NATO je diskusia o Grónsku veľmi výbušnou témou, upozorňuje n-tv. Vyhrážky anektovaním územia jedného členského štátu druhým by mohli podkopať dôveryhodnosť obrannej aliancie, čo je najmä v súvislosti s vojnou na Ukrajine a napätím medzi Čínou a Taiwanom veľmi nebezpečné. Na druhú stranu by pre NATO bolo katastrofou, keby ju kvôli tomuto sporu USA opustili.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie