Do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska bude zapísaných deväť nových prvkov, zatiaľ čo jeden prvok pribudne do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku. Oznámil to Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK), ktorý prostredníctvom Centra pre tradičnú ľudovú kultúru (CTĽK) zabezpečuje tvorbu oboch zoznamov.
O zápis do zoznamov nehmotného kultúrneho dedičstva sa uchádzalo 12 nominácií na základe výzvy Ministerstva kultúry SR, vyhlásenej vo februári 2024. Odborná komisia predložila svoje odporúčanie ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nominantka SNS), ktorá následne rozhodla o zápise nových prvkov, píše TASR.
„Do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska sa dostanú Čipkárskô (tradičné jedlo čipkárov), Kraslice zdobené voskovou batikou pomocou trubičky, Železničné parné dedičstvo, Paličkovaná čipka z Gemera, Ručná sklárska výroba, Tradičné ovčiarstvo, Volské záprahy na Sihlianskej planine, Výzdoba ženského čilejkárskeho odevu a Spievanie na zore v Hrušove,“ uviedla Eva Čapláková zo sekretariátu SĽUK-u.
Do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku bude zapísaný program Titul Majster/Majsterka ľudovej umeleckej výroby.
K 15. januáru 2025 obsahuje Reprezentatívny zoznam NKD Slovenska 50 prvkov, zatiaľ čo Zoznam najlepších spôsobov ochrany NKD zahŕňa šesť programov, projektov a aktivít.
Slávnostný galaprogram s odovzdávaním osvedčení o zápisoch sa plánuje na jar. Ďalšie podrobnosti budú zverejnené na www.ludovakultura.sk.