Žiadny americký prezident nemal také intenzívne vzťahy so Severnou Kóreou ako Donald Trump. To nie je kritika, práve naopak. Jeho predchodcovia sa dopustili veľkej chyby, keď umožnili, aby Kimovo impérium, ktoré bolo dlho zosmiešňované, tak výrazne narástlo, najmä v získavaní jadrových a iných pokročilých zbraní.
Trump má pocit, že s tým musí niečo urobiť, aj keď je už pár minút po dvanástej. Či sa v tejto chúlostivej šaráde dá vôbec niečo dosiahnuť „tvrdou cestou“, sa ešte len uvidí. Možno už čoskoro, píše portál idnes.cz.
Po nástupe do Bieleho domu Trump vyjadril želanie obnoviť kontakt so severokórejským diktátorom Kim Čong-unom. S typickým spôsobom vyjadrovania ho označil za „inteligentného chlapa“, s ktorým by si rozumel, pretože nie je „náboženský fanatik“. Taktiež spomenul, že „Kimovi určite chýba“.
Má na mysli jeho prvé prezidentské obdobie, keď sa stretli bezprecedentne trikrát, podľa Trumpa sa stali „priateľmi“ a – opäť s trumpovskou hyperbolou – „zamilovali sa“. Ťažko posúdiť, aká intenzívna bola táto láska, ale faktom je, že Kim si samity, na ktorých žiaril v centre pozornosti, náležite užil a propagandisticky ich využil bez toho, aby dal Trumpovi čo i len najmenšiu nádej na dosiahnutie pokroku v spore o severokórejský jadrový program.
Druhýkrát v tej istej rieke?
Trump, známy svojou impulzívnou zahraničnou politikou, chce teraz opäť vstúpiť do tej istej rieky. Aj keď v skutočnosti to nebude úplne tá istá rieka. Je hlbšia a jej prúd oveľa silnejší ako prvýkrát. Inými slovami, je to iný Kim Čong-un, ktorému by dnes Trump čelil.
Je silnejší, sebavedomejší, nebezpečnejší, lepšie vyzbrojený ničivými zbraňami a má podporu ruského diktátora a „najbližšieho súdruha“ Vladimira Putina. Takto si to aspoň s Kimom dohodli pred vyslaním tisícov severokórejských vojakov, ktorí sa zapojili do boja proti Ukrajine, ktorá sa bránila.
V USA a v krajinách ich regionálnych spojencov vrcholia obavy z hrozby, ktorú predstavuje severokórejský režim. V uplynulom roku severokórejský vodca výrazne pritvrdil svoj nepriateľský postoj voči Spojeným štátom a najmä voči Južnej Kórei.
S takýmto Kimom bude ešte ťažšie rokovať ako počas série stretnutí v Singapure, Hanoji a v demilitarizovanej zóne medzi Severnou a Južnou Kóreou v rokoch 2018 a 2019. Ak bude mať vôbec záujem o nový románik s Trumpom.
Pred piatimi rokmi Trumpovo pózovanie po boku rotundového diktátora známeho nemilosrdnou tyraniou vlastného ľudu svetu príliš nepomohlo a vyslúžilo si viac kritiky. Nepredvídateľný Trump sa však chopil šance a veril, že dokáže dosiahnuť to, čo sa USA opakovane nepodarilo inými spôsobmi – ukončiť severokórejský jadrový program. Ak by sa to vtedy podarilo, Trumpova prestíž na medzinárodnej scéne by prudko vzrástla. Ale nestalo sa tak, hazard zlyhal. Možno Kim vôbec nechcel vážne rokovať. Bolo by to teraz inak?
Odvtedy sa Pchjongjang tvári temne. Obnovil raketové testy a Kim Čong-un minulý rok sľúbil „exponenciálne zvýšiť“ počet jadrových zbraní.
Situácia sa zmenila
„Okolnosti, za ktorých sa musíme zaoberať Severnou Kóreou, sa v porovnaní so situáciou spred piatich rokov zásadne zmenili,“ uviedla pre CNN Rachel Minyoung Leeová zo Stimsonovho centra, washingtonského think tanku. „V náš neprospech,“ dodala. V skutočnosti podľa nej Kim Čong-un môže zo spolupráce s Ruskom, Čínou alebo Iránom vyťažiť oveľa viac z hospodárskeho, politického a vojenského hľadiska ako z prípadnej spolupráce s USA.
To všetko zvyšuje stávky a robí ďalší vývoj ešte neprehľadnejším.
„Nie je teda vôbec jasné, ako by Kim reagoval na ponuku rokovať a či by ustúpil od prísľubu denuklearizácie,“ povedal Robert O’Brien, bývalý Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť, a dodal, že požadovať čokoľvek iné ako jadrové odzbrojenie by bolo pre Spojené štáty veľmi problematické.
Zatiaľ nevieme, čo by Trump priniesol do prípadných rokovaní. Napríklad v Južnej Kórei sa niektorí komentátori obávajú, že by mohol za určitých podmienok súhlasiť so štatútom jadrového zariadenia pre ich severného suseda. To sú však len špekulácie.
Z komentárov v severokórejských štátnych médiách sa zdá, že oficiálne stanovisko Pchjongjangu – aspoň zatiaľ – je, že režim bude pokračovať vo výrobe jadrových zbraní bez ohľadu na to, čo povie alebo nepovie Amerika. To nevyzerá na veľkú lásku.
Hoci sa nedá vylúčiť, že Kim nakoniec uvidí v obnovení komunikácie s Trumpom určitý prínos, latka na to visí oveľa vyššie ako prvýkrát. „V tejto chvíli je ťažké uveriť, že Pchjongjang urobí nejaké významné ústupky v oblasti ceneného meča – svojho jadrového programu,“ povedala Rachel Minyoung Lee.