Dnes (30. 1.) mal rokovať Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť o správe Slovenskej informačnej služby, po ktorej premiér Robert Fico hovoril, že sa na Slovensku schyľuje k štátnemu prevratu. Zasadnutie však neotvorili, lebo na ňom chýbali koaliční poslanci. No prišla poverená policajná prezidentka Jana Maškarová a k novej informácii sa vyjadrili aj viacerí poslanci.
Dočasná šéfka policajného zboru vyhlásila, že cudzinecká polícia vyhostí jednu osobu s ukrajinským občianstvom. „Polícia sa zaoberá komplexne celou správu, aj osobami, ktoré sú tam uvedené, ďalšie osoby sú dávané do národného blokačného systému,“ uviedla Maškarová.
Vyhostenie ako trest
Otázkou zostáva, či sa na prevrate mohol podieľať len jeden človek. Predseda brannobezpečnostného výboru Richard Glück zo Smeru-SD dodal, že aj on čaká na viac informácií. „Zhodneme sa na tom, že jeden človek to asi nemôže urobiť,” reagoval.
Ľudia na sociálnych sieťach reagujú, prečo organizátor puču, ktorý ohrozuje demokraciu, nie je poslaný do väzby alebo nečelí trestnému oznámeniu. Poslanec Glück na to reagoval s tým, že „najväčší trest pre neho je ho poslať domov, pretože predpokladám, že bude zaistený a bude poslaný do armády.”
Vymyslená obeť
„Chceli by sme sa konečne dozvedieť aj niečo o tom, kto má prsty v puči,“ povedal poslanec za SaS Juraj Krúpa s tým, že opozícia nemá žiadne informácie ani o pripravovanom vyhostení, ktoré avizuje policajná prezidentka. „Tak, ako sú vykonštruované informácie o pripravovanom majdane, takisto môžu byť vykonštruované informácie o človeku, ktorého idú vyhostiť, či sa na niečom podieľal,“ hovorí.
Poslankyňa Irena Bihariová z Progresívneho Slovenska zase poukázala na to, že predseda vlády Robert Fico buď šíri informácie z trestného konania, alebo závažné informácie o prevrate bezpečnostné zložky neprešetrujú. „Toto sú presne tie veci, o ktorých si myslím, že sú to úplne legitímne otázky. Nie sú podľa mňa chránené nejakým osobitným režimom na ochranu utajovanej skutočnosti, nijak by nezasiahli do vyšetrovania. Len jednoducho poskytujú aj verejnosti porozumenie,“ povedala.
Brannobezpečnostný výbor nebolo možné otvoriť, lebo podľa jeho predsedu Richarda Glücka viacerí koaliční poslanci mali iný pracovný program. Prisľúbil, že na budúci týždeň výbor zvolá opäť, počas februárovej schôdze parlamentu.