Návšteva toalety je bežnou biologickou potrebou človeka. Príliš dlhý pobyt v tejto miestnosti sa rozhodla jedna firma riešiť svojsky a spôsobilo to pobúrenie medzi verejnosťou.
Kritiku zožala spoločnosť Lixun Electro-Acoustic so sídlom v čínskom meste Šen-čen za to, že na toaletách tajne nainštalovala skryté kamery, aby zisťovala, koľko minút, prípadne hodín z pracovného času zamestnanci trávia návštevou tejto miestnosti, píšu novinky.cz.
Fajčenie či hry na telefónoch
Fotografie hriešnikov, ktorí prešvihli čas považovaný za bežný na vykonanie potreby, sa potom ocitli na firemnej tabuli hanby.
Medzi čínskou verejnosťou vzbudila informácia, ktorá neskôr vyšla najavo, značné pobúrenie. Firma to nijako nepopierala, ale naopak to prezentovala ako opatrenie, ktoré má zamestnancom pomôcť.
Niektorí sa totiž na toaletách zdržujú neprípustne dlho, keď tam napríklad fajčia alebo hrajú hry na mobilných telefónoch. To podľa vyjadrenia spoločnosti spôsobovalo, že sa kvôli tomu iní zamestnanci necítili úplne komfortne.
„Fajčenie je na toaletách zakázané a hlavným cieľom je zabrániť tomu, aby sa tam ľudia zdržiavali dlhšiu dobu,“ vysvetlila firma vo svojom vyhlásení.
Ani to však nezabránilo živým diskusiám na čínskych sociálnych sieťach, ktorých používatelia to považujú za hrubý zásah do súkromia.
V jednom prípade to firma poprela
Nie je to však prvýkrát, čo sa kamery na čínskych záchodoch objavili. Web Daily Star pripomenul podobný prípad z roku 2022 v spoločnosti China Aviation Lithium Battery. Firma to však vtedy poprela, hoci sa na verejnosť dostali tri fotografie fajčiarov, ktoré boli zhotovené na toaletách vo firemnej budove.
Na druhú stranu sa však tento prístup asi čiastočne dá aj pochopiť. Predvlani v lete totiž v ďalšej čínskej firme prišiel o prácu muž, ktorý na toalete trávil podľa všetkého skutočne veľa času.
Prípad nakoniec riešili aj právnici, pretože bývalý zamestnanec argumentoval dlhotrvajúcimi zdravotnými problémami, ale súd dal nakoniec za pravdu zamestnávateľovi.
Čas strávený v práci je občas veľkou témou aj u západných spoločností. Písalo sa napríklad aj o šéfovi austrálskej ťažobnej spoločnosti, ktorý chcel zamestnancom zakázať v pracovnom čase opúšťať budovu, napríklad, aby si zašli na jedlo alebo kávu.