Ste v práci vyčerpaní? Vedci prišli s novou štúdiou, ktorá ponúka dve jednoduché metódy na zníženie únavy a zvýšenie pracovného výkonu.
Ako informuje portál zdravie.pluska.sk, únava na pracovisku je problém, s ktorým sa stretáva takmer každý. Termíny a náročné úlohy môžu rýchlo vyčerpať. Nový výskum tímu vedcov z amerických univerzít Wake Forest, Virginia Commonwealth a Northeastern však prináša pozitívne správy: existujú dve jednoduché stratégie, ktoré môžu výrazne zmierniť pracovnú únavu.
Kratšie prestávky
Menšie prestávky predstavujú jednoduchý a cenovo nenáročný spôsob, ako sa vyrovnať s únavou, najmä počas obdobia zvýšenej pracovnej záťaže. Na ich realizáciu stačí len minúta, počas ktorej sa natiahnete, prečítate si krátky článok alebo rýchlo vypijete kávu. Výskum preukázal, že tieto malé prestávky prispievajú k udržaniu sústredenia a energie, a navyše zvyšujú presnosť vykonávanej práce.
Ako upresňuje Lindsay Andiola z Virginia Commonwealth University: „Mikroprestávky sú nenáročným a nízkonákladovým riešením na zvládanie únavy, najmä keď je pracovné tempo vysoké.“ Vedci taktiež odhalili, že prínosy mikroprestávok sú najintenzívnejšie v najnáročnejších obdobiach, keď je stres na svojom maxime.
Dôležitá je aj podpora od šéfa
Významné miesto má aj podpora zo strany nadriadeného. Môže sa prejavovať v jednoduchých formách, ako sú pravidelné kontroly, ocenenie zamestnancov za ich prácu alebo pomoc pri riešení problémov. Tieto malé znaky záujmu prispievajú k tomu, aby sa zamestnanci cítili cenní, čo následne zmierňuje ich únavu a zlepšuje kvalitu spánku.
„Podpora nadriadeného zohráva kľúčovú úlohu pri zmierňovaní únavy,“ tvrdí Lindsay Andiola.
Prečo sú tieto prístupy dôležité?
Výskum realizovaný medzi účtovníkmi v najzamestnanejšom období roka odhalil, že únava ie je len otázkou pohodlia. Dlhodobé vyčerpanie zvyšuje pravdepodobnosť vyhorenia, znižuje presnosť vykonávanej práce a môže prispieť k vyššej fluktuácii zamestnancov.
Vedci taktiež poukázali na to, že účinky nie sú viazané na radikálne zmeny. Aj drobné zlepšenia, ako sú pravidelné krátke prestávky a prejavy podpory, môžu významne prispieť k zlepšeniu pohody zamestnancov a celkovej produktivity.
Ako na to?
Aj keď zamestnanci nemajú vždy možnosť ovplyvniť správanie svojich nadriadených, môžu si sami naplánovať krátke prestávky. Tento jednoduchý zvyk môže pomôcť znížiť únavu a zlepšiť pracovný výkon. Štúdia, ktorá sa zaoberá touto témou, bola publikovaná v časopise Contemporary Accounting Research a na tento fakt upozornil portál Science Alert.