Požiar v okolí Los Angeles, ktorý si vyžiadal niekoľko obetí, je jedným z najväčších v histórii Kalifornie. Kľúčovou príčinou je podľa vedcov klimatická zmena spôsobujúca okrem iného aj jav zvaný hydroklimatický bič. Ten spolu s náhodnými faktormi spôsobuje katastrofu.
„Toto ročné obdobie obvykle nie je sezónou požiarov. Avšak to, čo sa teraz deje, vyvracia predstavu, že v Kalifornii máme nejakú sezónu požiarov. V štáte Kalifornia je teraz celoročná,“ cituje webová stránka Českej televízie kalifornského guvernéra Gavina Newsoma.
Podľa bioklimatológa Miroslava Trnku je Los Angeles oblasťou, v ktorej boli časté a intenzívne požiare aj v uplynulých storočiach, no vtedy ešte neboli organizované požiarne zbory a neboli k dispozícii ani moderné technológie určené na prevenciu či monitorovanie. Keď v druhej polovici 20. storočia takéto programy začali fungovať, podarilo sa tieto pravidelné požiare zastaviť a ochrániť lesy i mestá. To však podľa Trnku paradoxne prispelo k akumulácii biomasy, ktorá teraz v Kalifornii slúži doslova ako palivo. No a „keď sa k tomu pridajú dopady klimatickej zmeny v podobe dlhotrvajúceho intenzívneho sucha, výrazne vyšších teplôt a posunu v jarných dažďoch, dochádza podľa Trnku k situáciám, ako je tá súčasná“, uvádza web ČT.
Hydroklimatický bič
„Po obdobiach veľkého sucha desiatky tzv. atmosférických riek zaplavili Kaliforniu rekordnými zrážkami v zime 2022-23. Pochovali horské mestá v snehu, zaplavili údolia a spôsobili stovky zosuvov pôdy,“ pripomína webová stránka Kalifornskej univerzity (UCLA). Po extrémne vlhkej zime nasledovalo rekordne horúce leto 2024 a teraz rekordne suchý začiatok roka 2025.
To, čo dnes vidíme v Kalifornii, je najnovší príklad javu označovaného ako „hydroklimatický bič“, upozorňuje ďalej web UCLA. Je to situácia, keď sa poveternostné podmienky rýchlo menia z veľmi vlhkých na extrémne suché. Podľa štúdie uverejnenej začiatkom januára v odbornom časopise Nature sa tento jav zosilňuje po celom svete.
„Dôkazy ukazujú, že hydroklimatický bič sa zvýšil v dôsledku globálneho otepľovania, pričom ďalšie otepľovanie prinesie ešte väčší nárast,“ povedal klimatológ Daniel Swain z Kalifornskej univerzity.
Pozrite si hrozivé zábery z požiaru v Kalifornii
Medzinárodný tím klimatických vedcov a výskumníkov zistil, že hydroklimatický bič sa od polovice 20. storočia globálne zväčšil až o 31 %, čo je dokonca viac, než pôvodne naznačovali klimatické modely. „Aj tie konzervatívnejšie klimatické modely už predpokladajú, že hydroklimatický bič sa viac než zdvojnásobí, ak globálne teploty narastú o 3 stupne Celzia nad predindustriálnu úroveň,“ pokračuje web Kalifornskej univerzity.
V uvedenej štúdii vedci pripomínajú, že antropogénna zmena klímy spôsobuje rýchlejšie zväčšovanie hydroklimatický biča, pričom kľúčovým hnacím motorom je rastúca schopnosť atmosféry odparovať, absorbovať a uvoľňovať o 7 percent viac vody pre každý stupeň Celzia, o ktorý sa planéta otepľuje.
„Zväčšujúci sa hydroklimatický bič môže byť vysvetlením niektorých z najviac viditeľných dopadov zmeny klímy,“ tvrdí ďalej klimatológ Daniel Swain. Dodáva, že v posledných rokoch sa veľa diskutuje o zrýchľovaní dopadov klimatických zmien. „Avšak nemôžeme uvažovať len o extrémnych zrážkach alebo extrémnych suchách, pretože musíme riešiť čoraz silnejšie prílevy vody a zároveň sa pripravovať na čoraz suchšie medziobdobia.“
Kalifornia je varovaním pre celú planétu
Zväčšenie hydroklimatického biča bude badateľné na celej planéte, no vedci predpokladajú, že najviac to postihne severnú Afriku, Stredný východ, južnú Áziu, severnú Euráziu, tropický Pacifik a tropický Atlantik. „Zväčšenie hydroklimatického biča sa môže ukázať ako jedna z univerzálnejších globálnych zmien na otepľujúcej sa Zemi,“ tvrdí Swain. Silné vetry a suchá vegetácia, to je jeden z dopadov klimatickej zmeny, pričom spojenie týchto dvoch javov či situácií považuje Swain za kľúčové v prípade požiarov v južnej Kalifornii.
„Čokoľvek, čo by prispelo k zníženiu tempa otepľovania planéty, priamo spomalí aj tempo nárastu hydroklimatického biča,“ konštatuje ďalej klimatológ Kalifornskej univerzity. „Vieme to, a napriek tomu dnes ďalej spejeme ku globálnemu otepleniu o 2 až 3 stupne Celzia v tomto storočí. To znamená, že v budúcnosti sa bude jav atmosférického biča zväčšovať a musíme to zarátať medzi riziká.“