V Bratislave sa šíri ŽLTAČKA. Na Kramároch hospitalizovali desiatky pacientov

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Freepik, Unsplash

V hlavnom meste Slovenska zaznamenali zvýšený nárast hepatitídy. V bratislavskej nemocnici na Kramároch je hospitalizovaných približne 20 pacientov so žltačkou typu A, vrátane detí. Lekári upozorňujú na dôležitosť dôslednej hygieny.

Na šírenie žltačky v hlavnom meste upozornil portál noviny.sk, podľa ktorého pacienti s hepatitídou typu A tvoria polovicu hospitalizovaných na infekčnom oddelení.

„Tu sa šíri najmä medzi užívateľmi pervitínu. Väčšinou to začne v nejakých komunitách buď marginalizovaných, alebo inak vylúčených, kde je nižší hygienický štandard a potom sa to ochorenie v úvodzovkách preleje aj do tej ostatnej populácie. To už sa stalo aj v Bratislave,“ uviedol Peter Sabaka, prednosta Kliniky infektológie a geografickej medicíny LF UK a UNB. Dodal, že hepatitída A vo väčšine prípadov nie je vážne ochorenie a hospitalizovaní pacienti nie sú v ohrození života.

Podľa hovorkyne RÚVZ v Bratislave Kataríny Nosálovej bolo do včerajšieho dňa od začiatku roka v hlavnom meste zaznamenaných 26 prípadov žltačky, z čoho desať nových bolo hlásených minulý týždeň. Medzi infikovanými sú nielen dospelí, ale aj školáci a dokonca jedno batoľa.

„V novembri, v minulom roku sme zaznamenali 28 prípadov, v decembri to bolo 46,“ uviedla Nosálová pre noviny.sk.

Od začiatku roka bolo na Slovensku hlásených celkovo 130 prípadov žltačky typu A. „Najviac prípadov evidujeme v Prešovskom kraji 68. V Prešovskom kraji zaznamenávame prevažne epidemický výskyt ochorenia, v Bratislavskom kraji epidémiu žltačky typu A nezaznamenávame. Ide o ojedinelé prípady alebo sa ochorenie vyskytuje v rodinách,“ priblížila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Daša Račková.

Proti žltačke typu A existuje očkovanie

Žltačka typu A, známa aj ako choroba špinavých rúk, sa najčastejšie prenáša priamym kontaktom, teda špinavými rukami, keď sa nedodržiavajú zásady osobnej hygieny, najmä po použití toalety a pred jedlom. Ochorenie sa môže šíriť aj prostredníctvom tesného kontaktu, najmä v rodinách a detských kolektívoch, alebo kontaminovanou vodou a potravinami.

Choroba začína príznakmi podobnými chrípke a gastrointestinálnymi problémami, ako sú bolesť brucha, kĺbov, celková slabosť, zvýšená teplota a tmavý moč. Po niekoľkých dňoch sa u väčšiny pacientov objaví žltačka. Infikovaný človek v infekčnej fáze ochorenia, kontaminovaná voda a jedlo sú hlavnými zdrojmi nákazy. Inkubačná doba je 15 až 50 dní.

Očkovanie proti hepatitíde A je odporúčané najmä pre ľudí, ktorí cestujú do oblastí, kde je vyššie riziko nákazy, ako sú niektoré krajiny v Ázii, Afrike alebo Južnej Amerike. Očkovanie je veľmi účinné a chráni pred infekciou. Existujú aj iné typy hepatitídy, ako hepatitída B, proti ktorej sa dá tiež očkovať.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie