Jednorazové holiace strojčeky sú populárne v takmer každej kúpeľni. Tušíte, aké VÁŽNE PROBLÉMY môžu spôsobiť?

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/drobotdean, freepik

Jednoduché, ale účinné prevedenie strojčekov prináša zákazníkom úžitok a výrobcom veľké marže.

Aj vy zrejme patríte k ľuďom, ktorí si aspoň raz zakúpili balenie jednorazových holiacich strojčekov, takzvaných žiletiek. Sú užitočným pomocníkom, ako pre ženské, tak aj mužské holenie.

Jednoduché, ale účinné prevedenie strojčekov prináša zákazníkom úžitok a výrobcom veľké marže. Popritom ani netušíme, že potenciálne poškodzujú životné prostredie, píše Express.

Investopedia dodáva, že „ak ste si niekedy kupovali holiace strojčeky a k nim náhradné čepele, túto obchodnú metódu dobre poznáte. Rukoväte holiacich strojčekov sú prakticky zadarmo, ale náhradné čepele sú drahé.“

Autorka knihy Sustainable Home (Trvalo udržateľný domov), Christine Liu ale varuje, že ešte väčším problémom ako nadmerné míňanie sú dve miliardy jednorazových holiacich strojčekov, ktoré sa každý rok vyhodia.

Vyzýva ľudí v domácnostiach, aby zvážili vyradenie jednorazových strojčekov na holenie a namiesto toho prešli na holiaci strojček, a to nielen v záujme šetrenia životného prostredia, ale aj financií.

„Ročne sa odhadom vyhodia dve miliardy jednorazových holiacich strojčekov. Podobne ako plastové zubné kefky, aj plastové holiace strojčeky sa vyrábajú len na obmedzený čas, ale na skládkach vydržia tisíce rokov. Aj keď plastové holiace strojčeky môžu byť lacným jednorazovým nákupom, náklady sa sčítajú,“ ozrejmila.

Z hľadiska financií či udržateľnosti je „rozumnejšie sa rozhodnúť pre holiaci strojček s dlhšou životnosťou.“

Potvrdzuje to aj blog FFS Beauty, ktorý varuje, že jednorazové holiace strojčeky môžu v dôsledku mikroplastov dokonca kontaminovať zásoby vody.

„Dlhodobým vplyvom jednorazových holiacich strojčekov je plast, ktorý časom prispieva ku kontaminácii našej planéty mikroplastmi. Keď sa tieto holiace strojčeky rozpadnú, plast sa môže rozpadnúť na menšie a menšie kúsky, z ktorých sa nakoniec stanú mikroplasty. Mikroplasty sa potom môžu uvoľňovať do prostredia chemickým vylúhovaním alebo fyzikálnymi procesmi, ako je erózia. Tie potom môžu skonzumovať zvieratá a skončiť v zásobárňach potravín či vody,“ uzavreli.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie