Uplynulý víkend bol hosťom relácie Sobotné dialógy premiér Robert Fico. Relácia sa však nezaobišla bez komplikácií, ktoré následne vyvolali rozsiahle diskusie na internete aj v odborných kruhoch.
Počas vysielania moderátor Matej Baránek pustil Ficovi zvukové záznamy jeho vlastných vyjadrení z minulosti, avšak premiér tvrdil, že ich „nepočul úplne jasne“. Táto situácia vyvolala posmešné reakcie na sociálnych médiách, kde si mnohí uťahovali, že premiér „ohluchol“, keď bol konfrontovaný so svojimi kontroverznými výrokmi, píšu Aktuality.
Výroky, ktoré spôsobili rozruch
Medzi zvukovými záznamami odzneli Ficove staršie vyjadrenia, ako napríklad:
- „Chcem nechať odkaz pánovi Hegerovi, ak ho stretnem, tak tento rožok namažem maslom a mu ho vopchám do huby.“
- „Zoberme palice, lopaty a poďme do národnej rady. Zoberme palice, lopaty a poďme na úrad vlády.“
Keď moderátor požiadal premiéra o komentár, Fico odpovedal, že „nepočul všetko, čo bolo pustené“. Baránek následne zvukové záznamy nezopakoval, čo vyvolalo otázky, či išlo o technickú chybu alebo problém s ozvučením v štúdiu.
Telerozhlas však technické problémy vylúčil. „Počas vysielania sme nezaznamenali žiadne zníženie kvality zvuku, no nemôžeme potvrdiť, či bolo ozvučenie v štúdiu dostatočné,“ uviedla hovorkyňa STVR Andrea Pivarčiová.
Kritika aj podpora moderátora
Reakcie na Baránkov výkon boli zmiešané. Časť verejnosti ho pochválila za odvahu konfrontovať premiéra s jeho minulosťou, no zároveň sa zdvihla vlna kritiky. Dokonca kolegovia z telerozhlasu napísali otvorený list, v ktorom vyjadrili nespokojnosť s jeho prípravou na reláciu. V liste sa uvádza, že moderátor nebol „osobnostne ani obsahovo pripravený“ viesť rozhovor s premiérom a nedokázal reagovať na jeho zavádzajúce vyjadrenia. Kritizovali tiež, že relácia neponúkla priestor pre diskusiu o dôležitých témach.
Baránek sa kvôli tlaku rozhodol skončiť s moderovaním Sobotných dialógov.
Prítomnosť vedenia STVR
Podľa informácií portálu Aktuality.sk sledovali priebeh relácie aj poverený šéf STVR Igor Slanina a šéfka spravodajstva Mária Hlucháňová. Tá bola prítomná aj na iných vysielaniach, kde sa pozornosť sústreďovala na politických hostí, ako napríklad europoslanci Ľudovít Ódor a Erik Kaliňák.
Bývalý šéf telerozhlasu Ľuboš Machaj potvrdil, že vítanie ústavných činiteľov pred vysielaním je bežnou praxou. „Aj ja som zvykol vítať premiéra, prezidenta či predsedu parlamentu pred reláciami, no na samotnom vysielaní som sa nezúčastňoval,“ dodal.
Premiér bez kritickej oponentúry
V relácii Fico spomínal aj ďalšie témy, ktoré ostali bez kritického reagovania. Premiér napríklad tvrdil, že na protestoch proti jeho vláde je „tretina Ukrajincov“ alebo že „opoziční aktivisti plánovali atentát na jeho osobu“. Ani jedno z týchto tvrdení nebolo zo strany moderátora konfrontované alebo overené.
Takýto prístup k premiérovi však nie je nový. V minulosti už Fico obsadil obe víkendové politické relácie na STVR, hoci dramaturgia pôvodne plánovala iné obsadenie. Podľa zdrojov Aktuality.sk bola zmena programu iniciovaná tlakom z úradu vlády.
Reakcia STVR na kritiku
Telerozhlas sa za Baránka postavil, označil ho za profesionála a list kolegov považoval za nešťastný. „Ľudsky nás mrzí, že sa spochybňuje kolegova profesionalita, najmä v čase, keď spoločnosť čelí stále väčšej polarizácii,“ uviedla hovorkyňa STVR Andrea Pivarčiová. Zároveň dodala, že zamestnanci, ktorí majú výhrady, sa môžu obrátiť na kontrolný orgán. Napriek kontroverziám vedenie STVR zdôraznilo, že ich cieľom je tvorba objektívneho a nestranného spravodajstva so skúsenými pracovníkmi.