REÁLNY dôchodok z druhého piliera. Koľko naozaj dostávajú Slováci? Nakúpili by ste naozaj MÁLO

Reklama

Sporenie z druhého piliera sa považuje za alternatívu k vylepšeniu si dôchodku, pretože Sociálna poisťovňa neustále vytvára novú sekeru. Aktuálni sporitelia si však zatiaľ pochvaľovať tučný dôchodok nemôžu. Na druhej strane je to len jedna z ciest, ako sa na starobu zabezpečiť.

Zaujímavé čísla za rok 2024, ktoré priniesla Sociálna poisťovňa vám môžu odhaliť, ako na tom systém naozaj je. Priemerná výška doživotného dôchodku, vyplácaného životnými poisťovňami bez indexácie a pozostalostného krytia, dosiahla 24,55 eura mesačne. Pre porovnanie, v roku 2023 bola táto suma o niečo nižšia – len 21,79 eura. Aj keď ide o drobný nárast, stále to ukazuje, že druhý pilier má svoje limity, pokiaľ ide o výšku pravidelných platieb.

Kto poberá doživotný dôchodok?

Za uplynulý rok poberalo dôchodok z II. piliera formou doživotných platieb 7 333 sporiteľov. Tento počet nie je prekvapujúco vysoký, keď vezmeme do úvahy celkový systém. Na druhej strane, celkovo bolo v roku 2024 podaných až 22 181 žiadostí o dôchodok z II. piliera. Zaujímavosťou je, že väčšina z nich (20 692) bola vybavená priamo cez Sociálnu poisťovňu, kým 1 489 žiadostí riešili dôchodkové správcovské spoločnosti. Pre porovnanie, v roku 2023 to bolo o niečo menej – 20 618 žiadostí, takže záujem o tento typ dôchodkov mierne stúpa.

Aké zmluvy sa podpisovali?

Rok 2024 priniesol 2 960 uzatvorených zmlúv so životnými poisťovňami na vyplácanie doživotného dôchodku. Okrem toho sa uzatvorilo 428 dohôd o programovom výbere, čo je alternatívna forma čerpania úspor z druhého piliera. Pre mnohých je tento programový výber atraktívny, pretože umožňuje flexibilnejšie využitie nasporených prostriedkov.

Zároveň veľký počet sporiteľov (14 361) využil možnosť jednorazového vyplatenia celej nasporenej sumy za podmienky, že ich dôchodok dosahuje referenčnú sumu. Tento trend naznačuje, že mnohí preferujú mať svoje peniaze k dispozícii naraz, namiesto rozdelenia na pravidelné mesačné platby.

A čo s nízkymi úsporami?

Pre tých, ktorí mali v druhom pilieri malú nasporenú sumu, uzavrelo v roku 2024 zmluvu 1 073 sporiteľov. Žiaľ, kvôli nízkej nasporenej sume im životné poisťovne neponúkli možnosť doživotného dôchodku. Títo sporitelia tak dostávajú mesačné vyplácanie vo výške maximálne 14,90 eura, ktoré trvá, kým sa ich úspory úplne nevyčerpajú.

Ako teda vidieť, aj keď II. pilier prináša rôzne možnosti čerpania úspor, čísla za rok 2024 ukazujú, že jeho prínos je často obmedzený veľkosťou nasporených súm. Pre sporiteľov s vyššími príspevkami ponúka väčšiu flexibilitu, no pre tých s nižšími úsporami zostáva výška vyplácaných dôchodkov často sklamaním.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie