Premiér môže vyriešiť PROBLÉM s rebelujúcimi poslancami. Podľa Gašpara stačí, aby sa VYJADRILI Hlas a SNS

Reklama
Podpredseda NR SR Tibor Gašpar tvrdí, že Smer-SD na čele s Robertom Ficom vie predostrieť riešenie situácie s rebelujúcimi poslancami. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Koaličné strany Hlas-SD a SNS si musia urobiť poriadok vo svojich kluboch a stranách. Vyhlásil to podpredseda národnej rady za Smer-SD Tibor Gašpar.

Po odchode troch poslancov, okolo Rudolfa Huliaka, z klubu SNS, a vylúčení Samuela Migaľa s Radomírom Šalitrošom z Hlasu-SD, očakáva Gašpar od vládnych strán informácie o ich ďalšom fungovaní. Bez týchto zákonodarcov totiž nemá koalícia v parlamente väčšinu. „Musí si urobiť poriadok vo svojom klube a v politickej strane aj Hlas-SD aj SNS. My to nemôžeme, ako Smer-SD, riešiť za nich. Takže očakávame, že nám vysvetlia, či a akým spôsobom mienia ďalej fungovať,“ povedal.

Zároveň predostrel možnosť pre prípad, že sa im túto situáciu nepodarí vyriešiť. „Premiér môže vstúpiť do tejto situácie v čase, keď Hlas a SNS zaujmú stanoviská, že to nevedia vyriešiť. My vieme predostrieť, že jedno riešenie je pripravené, ale v prvom rade je to teraz otázka pre stranu Hlas a pre SNS,“ skonštatoval Gašpar. O aké riešenie konkrétne ide, nepovedal.

Premiér Robert Fico cez víkend vyhlásil, že očakáva vysvetlenie vylúčenia dvoch poslancov z vládneho Hlasu. V diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy zároveň poukázal na to, že stále nie je vyriešená ani situácia s tromi odídencami z klubu SNS.

Problémom zostávajú aj ďalší dvaja zákonodarcovia za Hlas-SD, Ján Ferenčák a Roman Malatinec, ktorí podľa Samuela Migaľa nebudú v parlamente hlasovať, kým sa situácia nevyrieši. V súčte to znamená, že vládna koalícia má z pôvodných 79 zákonodarcov istých len 72. Na hladké schvaľovanie zákonov ich pritom potrebuje najmenej 76.

Na mimoriadnej schôdzi sa nezúčastnia

Už v utorok (28. 1.) má byť ďalšia mimoriadna schôdza parlamentu k odvolávaniu vlády. Iniciovali ju tri opozičné strany potom, ako minulý týždeň bola rovnaká schôdza neverejná, keďže na nej premiér Fico predniesol dôvernú správu SIS.

Koaliční poslanci vtedy prispeli svojimi hlasmi k jej otvoreniu, ale teraz tak už nemienia urobiť. „Som presvedčený o tom, že koalícia bude aj naďalej stabilná, že sa zastabilizuje celá tá situácia okolo niektorých poslancov. Boli sme plne súčinní aj v rámci predchádzajúcej schôdze, kde opozícia po tom, ako už nemala k dispozícii kamery, tak pre nich schôdza už nebola dôležitá,“ skonštatoval minister vnútra a líder Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Či schôdzu otvoria, bude podľa Tibora Gašpara jasné až v utorok. „My za Smer-SD môžeme povedať, že poslanci sa na tejto schôdzi nezúčastnia, ale nerád by som dával stanoviská za celú koalíciu. Uvidíme zajtra,“ vyhlásil. Účasť Slovenskej národnej strany na schôdzi je zatiaľ otázna, aj keď je pravdepodobné, že pristúpi k rovnakému kroku ako jej koaliční partneri.

Návrh na vyslovenie nedôvery vláde Roberta Fica podali opozičné strany PS, SaS a KDH. Kabinetu vyčítajú okrem iného následky konsolidácie verejných financií či zmenu zahraničnopolitického smerovania Slovenska smerom na východ.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie