Na vedúcu pozíciu rebríčka škôl sa podľa dosiahnutých výsledkov žiakov dostala Základná škola Mudroňova v Bratislave. Medzi gymnáziami bola zase najlepšou škola na Grösslingovej ulici v hlavnom meste. Pri stredných odborných školách obhájila prvé miesto Obchodná akadémia na Kukučínovej ulici v Trnave. Ich poradie za školský rok 2023/24 zostavil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy.
Medzi prvými desiatimi základnými školami dominujú najmä tie z dvoch najväčších slovenských miest. Sú medzi nimi tri z Bratislavy a blízkeho okolia, a ďalšie tri z Košíc. Väčšina škôl z prvej desiatky pritom dominovala aj v predchádzajúcom rebríčku, len si vymenili poradie.
Riaditeľ INEKO Dušan Zachar preto poukázal na najvýraznejšieho pozitívneho skokana medzi ZŠ, ktorým sa stala škola v Gemerskom Jablonci z rimavskosobotského okresu. Zdôraznil, že školy vykazujúce vyšší podiel detí z málo podnetného prostredia to majú oveľa ťažšie. „Je mimoriadne cenné, že sa medzi školy s veľmi dobrými výsledkami žiakov zaradila aj ZŠ v Chminianskej Novej Vsi, kde viac ako štvrtina žiakov pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia,“ podotkol.
Najlepšia desiatka ZŠ za školský rok 2023/24
- ZŠ Mudroňova, Bratislava – Staré Mesto
- ZŠ T. J. Moussona, Michalovce
- ZŠ Kollárova, Svätý Jur
- ZŠ Pri Podlužianke, Levice
- ZŠ Staničná, Košice – Juh
- ZŠ Ďumbierska, Banská Bystrica
- ZŠ sv. Cyrila a Metoda, Bernolákova, Košice – Západ
- ZŠ s MŠ Grösslingova, Bratislava – Staré Mesto
- ZŠ kniežaťa Pribinu, Andreja Šulgana, Nitra
- ZŠ Korsnianska, Košice – Dargovských Hrdinov
Medzi gymnáziami dominujú bratislavské
V top desiatke celkovo figuruje až päť gymnázií z hlavného mesta. Dokonca sa všetky umiestnili do šiesteho miesta. Ich hegemóniu narušila len škola na Poštovej ulici v košickom Starom Meste. „Je to možné vysvetliť aj tým, že rodiny, ktoré sa koncentrujú vo veľkých centrách, sú z viac podnetného prostredia a už do tých škôl prichádzajú akoby lepšie vybavení žiaci s väčšími znalosťami,“ priblížil Zachar.
Okrem bratislavských a košických škôl sa medzi najlepšími ešte umiestnili gymnáziá v Martine, Banskej Bystrici či Žiline.
Najlepšia desiatka gymnázií školský rok 2023/24
- Gymnázium Grösslingová, Bratislava – Staré Mesto
- Gymnázium Poštová, Košice – Staré Mesto
- Gymnázium Jura Hronca, Novohradská, Bratislava – Ružinov
- Škola pre mimoriadne nadané deti (gymnázium), Teplická, Bratislava – Nové Mesto
- Gymnázium Metodova, Bratislava – Ružinov
- súkromné gymnázium, Bajkalská, Bratislava – Ružinov
- Gymnázium Jozefa Lettricha, Martin
- Gymnázium J. G. T., J. G. Tajovského, Banská Bystrica
- Evanjelické gymnázium, Škultétyho, Košice – Staré Mesto
- Gymnázium, Varšavská cesta, Žilina
Trnavská OA je stále lídrom
Medzi strednými odbornými školami je zase suverénne najlepšou Obchodná akadémia na Kukučínovej v Trnave. Tá sa za uplynulé obdobie postupne posúvala v rebríčku nahor a posledné dva školské roky mu už dominuje. Za ňu sa na druhé miesto dostala Obchodná akadémia v Žiline a tretie obsadila Súkromná SOŠ v Poprade.
Pavol Zachar pri tejto kategórii dodal, že najvýraznejším skokanom smerom nahor je Obchodná akadémia na Dudovej ulici v Bratislave. Zaujímavosťou pritom je, že v prvej desiatke sa neumiestnila ani jedna odborná škola z hlavného mesta.
Najlepšia desiatka SOŠ školský rok 2023/24
- Obchodná akadémia Kukučínova, Trnava
- Obchodná akadémia Veľká okružná, Žilina
- Súkromná SOŠ, Ul. 29. augusta, Poprad
- SPŠ elektrotechnická, Plzenská, Prešov
- Súkromná spojená škola (OA), Svätého Štefana, Štúrovo
- SPŠ elektrotechnická, Komenského, Košice – Sever
- Súkromná SOŠ, Saleziánska, Žilina
- Stredná priemyselní škola, Obrancov Mieru, Dubnica nad Váhom
- Obchodná akadémia Scota Viatora, Ružomberok
- Súkromná ŠUP filmová, Petzvalova, Košice – Západ
Aké sú kritériá
Do rebríčkov boli zaradené školy so vzorkou v priemere aspoň 20 žiakov, respektíve absolventov počas každého z uplynulých štyroch rokov. V prípade základných škôl vstupujú do hodnotenia výsledky z Testovania 9 (60 percent), Testovania 5 (20 percent) a mimoriadne výsledky žiakov v súťažiach oceňovaných ministerstvom školstva.
Pavol Zachar ozrejmil, že pri SOŠ sa berú do úvahy najväčšmi písomné maturity (40 percent) a regionálna uplatniteľnosť študentov (50 percent). Pozícia gymnázií závisí v 60 percentách od výsledkov maturít.
Rebríčky škôl síce informujú o výsledkoch žiakov, nezohľadňujú však faktory ako rozdiely medzi žiakmi či pridanú hodnotu školy.