Najčastejšie zlozvyky pri čistení zubov, ktoré možno robíte aj VY. Poškodzujú vám chrup a ďasná

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay/slavoljubovski, Bru-nO
Reklama

Ani čistenie dvakrát denne tou najkvalitnejšou zubnou kefkou či pastou nemusí znamenať, že sa vyhnete problémom s ďasnami či zubami.

Čistenie zubov je väčšinou zaužívanou rutinou, ako si udržať zdravý a krásny chrup. Banálne chyby, ktoré pri tejto činnosti robíme, a ani si ich nemusíme uvedomiť, môžu spôsobiť viac problémov.

Ani čistenie dvakrát denne tou najkvalitnejšou zubnou kefkou či pastou nemusí znamenať, že sa vyhnete problémom s ďasnami či zubami.

Nebezpečné zlozvyky

Zvyknutí sme umývať zuby ráno a večer. Lekár Sahil Patel z britskej zubnej kliniky upozorňuje na najväčšiu chybu, ktorá poškodzuje aj ďasná.

Jedným zo zlozvykov, ktorý robíme možno automaticky, je, že pred čistením navlhčíme zubnú kefku, informuje Cover Media. „Zriedite tým pastu, ktorú neskôr nanesiete. Pasta sa napení, a tak ju potom o to rýchlejšie vypľujete. Tým sa skráti doba účinku zubnej pasty,“ ozrejmil zubár.

Správny spôsob, pri ktorom dosiahnete maximálny efekt čistenia zubov, je naniesť pastu na suchú kefku a čistiť si zuby dve minúty.

Ďalším nebezpečným zvykom, ktorým si poškodzujeme napríklad zubnú sklovinu, je prílišné tlačenie kefky na chrup.

Hrozí, že sa tým poškodí sklovina alebo si ľudia zbytočne podráždia ďasná. „Často ľudia držia kefku päsťou. Nemali by ste mať pocit, že ste si urobili peeling zubov, to už je priveľa,“ dodáva zubár.

Každá kefka sa časom opotrebuje, a preto je vhodné vedieť, kedy je čas na jej výmenu. V okamihu, keď sa štetinky kefky začnú štiepiť, je čas zakúpiť novú. Patel odporúča skôr kefky s mäkkými štetinkami, ktoré nepoškodia ďasná. Vhodná pasta je podľa neho tá s obsahom fluóru.

Premôže vás spánok?

Patel tiež radí, akým smerom pri ústnej hygiene postupovať. „Odporúčam začať čistiť zuby najprv vzadu, čo je často najťažšia časť čistenia,“ hovorí.

„Ak začnete vpredu a zadné zuby necháte na záver, je pravdepodobnejšie, že sa v polovici zastavíte a k zadnej časti úst sa napríklad ani nedostanete,“ dodal zubár.

Mnohí z nás sa previnili aj tým, že si v noci zabudli umyť zuby, pretože už boli príliš unavení alebo leniví a spánok ich premohol.

„Čistenie zubov raz denne je bežnejšie, než si myslíme,“ hovorí doktor Patel. „Veľa ľudí to tak robí, a ak vynecháte umývanie zubov, vynechajte ranné, nie večerné čistenie.“

Dodáva, že „dôvodom je to, že počas spánku ubúdajú sliny, takže jedlo, ktoré ste skonzumovali počas dňa, zostane vo vašich zuboch a počas noci hnisá, čo spôsobí väčšie problémy. Nepremeškajte teda večerné čistenie“.

V poslednom čase ľudia dávajú prednosť elektrickým zubným kefkám. Tie by sa ale nemali používať ako klasická kefka.

„Je dobré umiestniť jej oscilačnú hlavu (t. j. hlavu kefky) proti zubom pod uhlom 45 stupňov a držať ju tam tri sekundy na povrchu každého zuba,“ odporúča dentálna hygienička Krysta Ambrusonová na TikToku.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Rady a tipy