Lukašenko sa stal prezidentom Bieloruska po siedmykrát. Výsledok nikoho neprekvapil

Reklama
Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Zdroj: FOTO TASR/AP
Podľa predbežných výsledkov zostáva Alexander Lukašenko prezidentom Bieloruska. Volebné miestnosti sa otvorili v nedeľu. Volebné zákony v krajine však čelia mnohým kontroverziám a politickí analytici dokonca nepredpovedali víťazstvo nikomu inému ako súčasnej hlave štátu. Ten si kvôli spôsobu vládnutia vyslúžil prezývku „posledný európsky diktátor“.

Diktátor naďalej vládne

Alexander Lukašenko zostáva prezidentom Bieloruska. Ruská štátna tlačová agentúra TASS uviedla, že podľa exit pollu získal 87,6 % hlasov. Hlasovanie v Bielorusku sa začalo po takmer neexistujúcej volebnej kampani.

Napriek tomu, že v nej kandidovalo celkovo päť prezidentských kandidátov, súčasný bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý sa o tento post opäť uchádza, predvolebné podujatia nesledoval. „Nemám čas,“ povedal pre Euronews začiatkom tohto týždňa v štátnom závode na výrobu automobilov. V hlavnom meste Minsk takmer úplne chýbali bilbordy propagujúce kandidátov.

Ďalšími kandidátmi boli Oleg Gajdukevič, predseda Liberálno-demokratickej strany Bieloruska, Sergej Syrankov, tajomník Komunistickej strany Bieloruska, a Aleksandr Chižňak, predseda Republikánskej strany práce a spravodlivosti. Všetky tieto strany podporujú Lukašenkovu vládu.

Poslednou prezidentskou kandidátkou bola nezávislá bývalá poslankyňa Hanna Kanapatská, ktorá zastupovala Zjednotenú občiansku stranu Bieloruska, politickú stranu zakázanú Bieloruskom v rokoch 1995 až 2019.

Kanapatská už v minulosti vystupovala proti vláde Alexandra Lukašenka. Je známa aj svojou politickou kampaňou, v ktorej vyzvala Bielorusko, aby sa oslobodilo od ruského vplyvu.

Mnohé krajiny výsledky týchto volieb neuznávajú a považujú ich za falošné. Európsky parlament vo svojom vyhlásení tiež odsúdil prebiehajúce voľby. „Európska únia by mala odmietnuť uznať očakávané víťazstvo Alexandra Lukašenka,“ uvádza sa v texte.

V krajine platí legálny trest smrti

Počas posledných prezidentských volieb v Bielorusku v roku 2020 Lukašenko zvíťazil so ziskom viac ako 80 % hlasov. To vyvolalo vlnu protestov a ľudia požadovali uznanie kandidatúry Svetlany Tichanovskej za víťaznú. Napriek tomu Lukašenko, ktorý je pri moci od roku 1994, zostal vo funkcii.

To však nie je jediný dôvod, prečo si vyslúžil prezývku diktátor. Mnohí jeho politickí oponenti a občianski aktivisti utiekli do zahraničia alebo ich zatkla bieloruská polícia. Bielorusko je zároveň spolu s Ruskom poslednou európskou krajinou, kde je stále legálny trest smrti.

„V Bielorusku vládne depresívna nálada. Väčšina ľudí, ktorí kedysi aktívne protestovali a vyjadrovali svoje politické názory, je teraz zastrašovaná,“ povedala pre Euronews Darja Rudková, Bieloruska žijúca v exile.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie