Sociálna poisťovňa každoročne vypláca viac peňazí, ako reálne má. Preto je každoročne nutná sanácia jej deficitu zo štátnej rozpočtu, ten minuloročný dosiahol až 2,75 miliardy eur. Napriek tomu však podľa poisťovne nehrozí omeškanie výplat dôchodkov či sociálnych dávok.
Sociálna poisťovňa minulý rok dosiahla stratu takmer tri miliardy eur, informuje portál Správy STVR. Odborníci sa zhodujú, že za rekordnými deficitmi je vyplácanie trinástych dôchodkov a odvodov do druhého piliera. Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) hovorí, že rekordný deficit pomôžu znížiť už zavedené opatrenia.
Toto zlé hospodárenie však okrem odborníkov kritizuje aj opozícia. „Čiže len dofinancovanie sociálnej poisťovne je viac ako všetko čo ide do rezortu dopravy alebo viac ako všetko, čo ide do rezortu obrany. Napriek tomu, že si vláda teda presadila to čomu hovorí konsolidácia, máme katastrofálny stav verejných financií,“ uviedol podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS).
„Očakávame, že to prehĺbi deficity sociálnej poisťovne ešte o ďalšiu miliardu eur proti tým už v súčasnosti vysokým deficitom. Povedal by som, že to starnutie sa prejaví v priebehu 10 rokov,“ skonštatoval Martin Šuster z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Sociálnej poisťovne.
Sociálnu poisťovňu mimoriadne zaťažilo vyplácanie 13. dôchodku a odvody do druhého piliera. Ďalšou veľkou záťažou bola aj mimoriadna valorizácia či predčasné dôchodky. Starnutie populácie do budúcnosti spôsobí poisťovni ďalší problém.
Ako sa zdá, situácia sa z roka na rok zhoršuje a podľa Mariána Viskupiča z SaS Slovensku môže hroziť grécky scenár, ktorý mal pre Grécko fatálne dôsledky.
„Rozdávanie nad pomery spolu s neudržateľným dôchodkovým systémom bol jeden z kľúčových dôvodov zadlženia a celej gréckej krízy a pamätáme si, čo sa tam dialo. Prvé čo sa dialo, keď to celé prasklo, boli dôchodky znížené o 30 percent,“ pripomenul Viskupič.
„Rodičovský dôchodok a štedrejšie predčasné dôchodky, zaviedla vlastne do dôchodkového systému predchádzajúca vláda, ktorej súčasťou bola aj strana SaS. Dokonca podporila zakotvenie týchto dvoch opatrení v ústave a preto tá kritika zo strany SaS je veľmi pokrytecká,“ myslí si minister práce.
Minister práce Erik Tomáš priblížil, že stratu pomôžu znížiť už schválené zmeny vo vyplácaní trinásteho dôchodku alebo nahradenie rodičovského dôchodku dvomi percentami z daní mame a otcovi. Ušetriť majú aj prísnejšie podmienky na odchod do predčasného dôchodku a opatrenia na rušenie fiktívnych PN.
„Rodičovský dôchodok stál Sociálnu poisťovňu 300 miliónov eur ročne približne. Tak už vieme, že pre ten ďalší rok tých 300 miliónov šetríme. Čo sa týka samotných predčasných dôchodkov nárast za roky 2023 a 2024 spôsobilo náklady navyše 400 miliónov eur. Keby sa nám podarilo znížiť, povedzme o šesť dní priemernú dĺžku PN, tak je to okamžite minimálne 100 miliónov eur,“ dodal Tomáš.