Americkí vojaci na Ukrajine? Trump ich tam nasadí, zaznieva z jeho blízkeho tímu

Reklama
Americký prezident Donald Trump, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. (Foto: TASR/AP)

Tím okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa si uvedomuje, že USA nevyhnutne budú musieť poslať na Ukrajinu mierové sily, ktoré sa budú spoločne s európskymi podieľať na dohľade dodržiavania budúceho prímeria po konci horúcej fázy ruskej vojny. 

O možnom nasadení aliančných vojakov na Ukrajine sa hojne hovorí v posledných niekoľkých týždňoch. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že na vytvorenie dostatočného odstrašenia, aby Rusko v budúcnosti znovu nezaútočilo, bude treba 200 tisíc západných vojakov. Toto číslo je ale značne nadsadené oproti tomu, v čo Kyjev reálne dúfa. Podľa denníka The Financial Times sa totiž ukrajinskí predstavitelia domnievajú, že reálnych by mohlo byť 40 až 50-tisíc.

Agentúra Bloomberg s odkazom na vysoko postaveného západného diplomata, ktorý s Trumpovým tímom hovoril o možnom vyslaní vojakov NATO na Ukrajinu, uviedla, že Trumpov tím „prejavil ochotu, aby sa USA zamerali na poskytovanie bezpečnostných záruk (Ukrajine), čo za zatvorenými dverami uznávajú ako nevyhnutné“.

Podľa zdroja však Trump požaduje, aby Európa nasadila oveľa viac vojakov ako USA, pretože prezident konflikt vníma čisto ako európsky. Výmenou za to potom americký prezident bude chcieť, aby Európa prevzala „väčší diel bremena pri presadzovaní prípadnej dohody“.

Vyslaním mierových jednotiek sa najviac zaoberá francúzsky prezident Emmanuel Macron, nezaháľa však ani britský premiér Keir Starmer. Zdroje agentúry Bloomberg uviedli, že Európa sa teraz snaží vymyslieť konkrétny plán, ktorý následne predloží Trumpovi na prerokovanie.

Zelenskyj už skôr uviedol, že bez amerických vojakov to nepôjde. S týmto výrokom sa zhodujú aj európski predstavitelia oslovení americkou agentúrou, podľa ktorých by nasadenie iba európskych vojakov mohlo podkopať dôveryhodnosť záruk a zároveň spôsobiť rozkol v Severoatlantickej aliancii, „pretože by to znamenalo faktický koniec transatlantickej spolupráce v rámci aliancie“, povedal vysoký európsky vládny úradník.

Trump sa dlhú dobu nechával počuť, že konflikt ukončí do 24 hodín. Neskôr uviedol, že bude rád, keď skončí do pol roka. Teraz ale plne zamestnal svojho zvláštneho splnomocnenca pre Ukrajinu a Rusko Keitha Kellogga, aby našiel riešenie do 100 dní od Trumpovej pondelňajšej (20.1.) inaugurácie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie