Pomer medzi hrubou a čistou mzdou je v jednotlivých štátoch Európy odlišný. Odlišné príjmy sú spôsobené najmä rozdielnym daňovým systémom patria nezosobášeným osobám bez potomkov, manželským párom s potomkami aj bez nich. Analýza ukázala, že Česko aj Slovensko predbehli ostatné európske štáty hlavne svojou daňovou politikou.
Redaktori serveru Euronews sa rozhodli na zamerať odmeňovanie v Európe a v niekoľkých scenároch spočítali, v ktorých štátoch Európy je pomer medzi čistým a hrubým príjmom najväčší aj najmenší. Do štúdie bolo zahrnutých celkom 31 štátov v Európe, a to vrátane Švajčiarska, Islandu či Turecka.
Do výpočtu čistej mzdy sa v európskej praxi prepisuje celý rad faktorov. Medzi ne patria aj príspevky na sociálne a zdravotné poistenie, počet potomkov či napríklad daňová progresia, ktorá je pre mnoho štátov v Európe typická. Jednoducho povedané čím viac pracujúci zarobí, tým viac na daniach odvedie aj štátu, pretože s príjmom rastie aj samotná daňová záťaž.
Belgicko sa prepadlo
V prvom prípade sa odborníci z Euronews zamerali na slobodné osoby bez detí, ktorí si vo svojich štátoch prídu na priemernú mzdu. V tomto prípade sa pomer čistého zárobku voči tomu hrubému v jednotlivých ekonomikách pohyboval medzi 60,1 až 85,9 percentami. Najmenšia časť odmeny strháva svojim pracovníkom Cyprus, najviac naopak Belgicko.
Európsky priemer v tomto scenári predstavoval celkom 68,8 percenta. Okrem Cypru si pomerne veľkú časť svojich miezd odnášajú aj pracovníci vo Švajčiarsku, Estónsku aj Českej republike, kde táto hranica dosahuje na úroveň 80 percent.
Z pohľadu samotnej výšky nominálnej mzdy sa v tomto scenári majú najlepšie pracujúci vo Švajčiarsku, Islande, Luxembursku, Nórsku a Holandsku. Naopak najhoršie čísla zaznamenali analytici v Maďarsku, Chorvátsku, Rumunsku, Bulharsku a Turecku. Slovensko sa v konkurencii 31 štátov umiestnilo na dvadsiatom siedmom mieste.
Ako je na tom Slovensko?
V druhom scenári sa analytici zamerali na dvoch zarábajúcich manželov bez detí, ktorých mzda tiež zodpovedá priemeru. V tomto prípade sa dosiahnuté výsledky od prvého scenára príliš neodlišovali. Rebríček z pohľadu nominálneho zárobku opäť ovládlo Švajčiarsko a na chvoste skončilo Turecko. Česká republika zopakovala svoju dvadsiatu priečku.
Následne sa ale odborníci zamerali na manželský pár s jedným príjmom as dvoma deťmi. V mnohých štátoch Európy totiž platí, že v prípade detí majú daňovníci možnosť využiť daňové zľavy, ktoré im výslednú daňovú povinnosť znižujú. Zároveň majú rodičia často možnosť čerpať rôzne rodičovské príspevky aj ďalšie podpory, ktoré im celkovú finančnú situáciu tiež zlepšujú.
V tomto scenári sa pomer čistého príjmu k hrubému pohyboval od 70,4 % v Rumunsku po 109,3 % na Slovensku. Samotný priemer predstavoval 82,7 %. V Českej republike sa pomer dostal na hranicu 102,3 %, čo znamená, že rodiny v tejto kategórii dostanú vďaka daňovým úľavám a rodinným prídavkom viac, než koľko činí ich hrubý príjem.
Analytici z Euronews zároveň vo svojom poslednom scenári došli k tomu, že u manželských párov s dvoma zárobkami a dvoma deťmi činí pomer čistého príjmu k hrubému od 65,7 % v Belgicku po 89,5 % na Slovensku.