V piatok (24.1) došlo v Belehrade k vážnemu incidentu, keď 26-ročná vodička automobilu vrazila do davu protivládnych demonštrantov, pričom zranila 25-ročnú ženu. Po čine sa vodička pokúsila utiecť z miesta nehody, avšak polícia ju čoskoro vypátrala a zadržala.
Informácie o zadržanej osobe, vrátane jej iniciál M. S., boli zverejnené, rovnako aj to, že šlo o vozidlo značky Citroën. Zranená žena bola okamžite prevezená na pohotovosť, kde bola hospitalizovaná, no jej stav bol v tej chvíli neznámy. Informuje AP News.
Today at the protest in Belgrade, a woman (1999) hit a student with a car. She was quickly arrested.
Девојка (1999) данас је на протесту у Београду аутомобилом ударила студенткињу. Брзо је ухапшена. pic.twitter.com/5WnEtsRuFu
— Serbnews (@serbnews) January 24, 2025
Celoštátne protesty sa konali v ten istý deň, keď prezident Aleksandar Vučič naplánoval veľké popoludňajšie zhromaždenie v centre mesta s cieľom čeliť pretrvávajúcim protivládnym protestom, ktoré spochybňujú jeho pevné zovretie moci. Podľa polície k incidentu došlo počas protestného pochodu na ulici Jurija Gagarina v mestskej časti Nový Belehrad, kde sa zišli desiatky tisíc protestujúcich.
Protesty vopred organizovali študenti univerzít a časť opozície, ktorí vyzvali na generálny štrajk a mobilizovali rôzne profesie, ako podnikateľov, obchodníkov či kultúrne inštitúcie, aby sa pripojili k protestom. Zatiaľ čo nebolo úplne jasné, koľkí sa štrajku zúčastnili, niektoré médiá informovali o účasti učiteľov, právnikov a uzatvorených divadlách či kinách.
Tento incident je len jedným z mnohých, ktoré sa odohrali v rámci série protivládnych protestov v Srbsku. K podobnému nešťastiu došlo pred týždňom, keď auto vrazilo do davu študentov, pričom vážne zranilo mladú ženu. Vodič vtedy rovnako ušiel, no polícia ho krátko po nehode zadržala. Od začiatku protestov, ktoré sa vyhrotili po tragédii na železničnej stanici v Novom Sade, došlo k niekoľkým podobným incidentom, no tento piatkový bol prvý, ktorý mal za následok vážne zranenie.
Protesty pokračovali v mnohých mestách ako Belehrad, Nový Sad, Kragujevac, Niš, Kraljevo, Šabac, Smederevo, Jagodina, Zaječar či Užice, kde tisíce demonštrantov, prevažne študentov stredných a vysokých škôl, blokovali križovatky. Tento protest mal na pamäti obete novembrovej tragédie na železničnej stanici v Novom Sade, pri ktorej zahynulo 15 ľudí, vrátane detí.
Mnohí v Srbsku sa domnievajú, že obrovský betónový baldachýn na železničnej stanici v meste Novi Sad na severe krajiny spadol v dôsledku nedbalých rekonštrukčných prác, ktoré boli výsledkom korupcie. Informuje Toronto Sun.
Niekoľko týždňov trvajúce protesty požadujúce vyvodenie zodpovednosti za haváriu boli najväčšie od nástupu Vučiča k moci pred viac ako desiatimi rokmi. Čelil obvineniam z obmedzovania demokratických slobôd napriek tomu, že sa formálne snažil o členstvo Srbska v Európskej únii.
Tragédia vyvolala širokú verejnú reakciu a vyústila do obvinení voči niekoľkým politikom, vrátane bývalého ministra výstavby a dopravy, Gorana Vesiča, ktorý odstúpil krátko po tragédii. Títo obvinení politici boli súčasťou širších protestov, ktoré v Srbsku nabrali na sile. Zatiaľ čo prezident Aleksandar Vučič a provládne médiá obviňujú organizátorov protestov z pokusov destabilizovať vládu, študenti stále vyzývajú na vyvodenie zodpovednosti a spravodlivé vyšetrovanie tragédie.